Napadlo vás někdy, proč jsou kapuce velmi teplých zimních bund lemovány kožešinou? Není to jen módní výstřelek? Není, ale skvělé vlastnosti zvířecí srsti využijete jen v polárních podmínkách.
Mít kapuci lemovanou kožešinou se zdá v dnešní době skoro nezbytné. Alespoň výrobci to tak vidí a podle toho vypadá i nabídka obchodů. Pravda, většinou jsou to jen velmi špatné umělé napodobeniny, které je nejlepší hned odpárat. Olemovat pravou kožešinou kapuci teplé bundu svůj smysl má. Ale využijete to jen tam, kde teploty klesají hluboko pod bod mrazu.
Proč mají členové polárních výprav bundy s kapucemi lemované kožešinou, vysvětlil zkušený polárník Václav Sůra. Podle něj to odkoukali od Eskymáků. „Kapucu si nandám, když je vichr, když není, nemám důvod ji nosit, řekl jako host Radiožurnálu. „Kožešina, která lemuje lem kapuce, mi chrání po obvodu můj obličej.“ Je to dobré nejen proti hodně silnému větru. V extrémních podmínkách létají přemrzlé krystalky ledu, které do obličeje sekají Je jako písek na poušti. A právě chlupy je filtrují. Kromě toho kožešina vytváří při nízkých teplotách ochranné mikroklima. Díky tomu vydechovaný dech, který má + 37 °C, na zlomky vteřin ohřeje obličej a hlavně nos. Něco takového v našich podmínkách opravdu nehrozí, i když to při procházce jakýmkoliv městem vypadá, že je tady spousta polárníků.