Vypadají vaše rajčata takto? Úrodu ještě můžete zachránit

S.O.S!!! Ve chvíli, když už se těšíte na červená rajčátka, vám takovýto pohled na záhon může zkazit radost. Na spodní straně plodů se objevují veliké hnědé skvrny. 

To samé nemilé překvapení čekalo tento týden na zahradě i mě. Plody s ošklivou skvrnou na spodní straně se naštěstí zatím objevily jen na jedné rostlině. Loni bych propadla panice, že mi rajčata likviduje plíseň, letos už jsem o něco chytřejší (a klidnější). Už vím, že úroda se dá celkem snadno zachránit. Diagnóza totiž zní – nedostatek vápníku. Opravdu žádná plíseň, nebojte se (tedy pokud jsou skvrny opravdu jen na spodní straně rajčat, na to pozor!).

Nekrózu na plodech způsobí špatně provápněná půda, ale podle odborníků má vliv i přílišné horko a sucho či moc dusíku v hnojivu – i to může přispět tomu, že se vápník v rostlině „špatně roznáší“. A projeví se to právě na těch částech rostliny, které jsou od kořenů nejdál – tedy třeba na plodech. Skvrna je nejdřív vodnatá (viz zelené rajče), později zhnědne. Stejně postižené mohou být  např. i plody na paprikách.

Důležité je jednat rychle!

Takže jaká je první pomoc? Poškozené plody odstraňte a rostlinám okamžitě dopřejte vápníkový doping postřikem na list. Tak dosáhnete nejrychlejšího efektu a máte vysoké šance na úspěch. V zahradnictví vám určitě poradí vhodný přípravek (např. Harmony Calcium, Kalcolit, Wuxal Kalcium…). Nezapomeňte – hledejte přípravek s aplikací na list!

A to bychom nebyli na našem webu, kdybychom k tomu nepřidali i babskou radu. V tomto případě mléko. Možná si někdo bude klepat na čelo, že je to naprostý nesmysl. Ale když se u mých rajčat minulý rok ty skvrny objevily, byla jsem tak nešťastná, že jsem zkusila i toto – ještě než jsem stihla koupit Wuxal, zalila a postříkala jsem rostliny mlékem. Těžko soudit, zda to mléko něčemu pomohlo, ale drtivou většinu plodů jsem zachránila, takže rozhodně neuškodilo 🙂

Skořápky jsou dobrá prevence

Nemusíte si vyčítat, že jste něco zanedbali – některé odrůdy jsou na nedostatek vápníku prostě citlivější. U nás se nekróza objevila zejména u velkých, masitých rajčat.  A naopak nikdy ne u cherry rajčat, kterých pěstujeme několik druhů i barev.

Lepší je samozřejmě problémům předcházet, takže pro příští sezónu udělejte tato základní opatření:
1) na podzim záhony dobře provápněte
2) při výsadbě dejte do jamky pod každou sazenici rozdrcené vaječné skořápky. 
Skořápky jsou skvělá věc, ale ve chvíli, když už se skvrny na plodech objeví, je na jejich aplikaci pozdě. Takže je k rajčatům dávejte opravdu rovnou při sázení.

Foto: Stoky/Jaksiudelat.cz