Tip na výlet: Advent v Drážďanech

Chcete si užít opravdu krásný adventní trh? Tak to musíte do Drážďan. Tamní trh je dokonale vánočně kýčovitý, plný dobrot, vůní a typické muziky. Jen si ho nesmíte otrávit nákupy.

2

Drážďanská pyramida je nejvyšší na světě.

Po letech brouzdání po všech možných nemožných vánočních trzích se stejně každý rok vracíme nejraději na ten drážďanský. Kam se na něj hrabe pražský nebo berlínský. Je dokonalou pastvou pro oči, nos i žaludek. Možná známí varují, ať letos nevyrážíte, že zůstanete trčet na hranicích. Ale je to jen o štěstí. Ideální je vyrazit zrána všedního dne, abyste byli v Drážďanech tak do devíti hodin. Kolem poledního už mívají ta nejbližší parkoviště plno. Ale nebojte se, o pár kroků dál jsou další, nebo můžete nechat, tak jako my, auto mezi obytnými domy deset minut od Altmarkt za tři eura na den. Mít auto po ruce se hodí, když plánujete nějaký ten nákup. Hlavně v Primarku se můžete rozvášnit a chodit s obřími papírovými taškami by vám další pobyt otrávilo.

20

Stříšky stánků jsou zdobené různými pohádkovými výjevy.

Nákupy

IMG_0661

Pro děti tu jsou jsou kolotoče, vláček s výpravčím nebo velké kolo.

Hodně lidí si stěžuje, že je letos v Drážďanech draho. Ale je to spíš tak, že ještě naplno nepropukly slevy, kterými nás hýčkají prodejci doma. Oblíbená je především Prager Strasse, kde jsou obchody a nákupní galerie. Třeba u nás máme v C&A na něco už 50% slevy, ale v Německu v pátek čtvrtého se ještě nekonaly. Stejné je to s vyhledávaným Primarkem v Centrum Galerie. Oblíbený irský obchod také ještě mnoho neslevil. Ale upřímně řečeno se tam pro obyčejné věci ani moc nevyplatí jezdit. Hlavní kouzlo je v přehršlích věciček s postavičkami z kreslených pohádek, skvělých dekorací a jiných ulítlých věcí. A ty jdou u nás poměrně drahé, takže se koupit vyplatí. Protože jsou obchody vždy přecpané, na náladě vám to nepřidá. Navíc budete unavení. Obchodů je tu spousta, ale při plánování cesty mějte na paměti, že kromě dneška nemají v neděli otevřeno. Stánky na trzích ano.

Svezení a velké kole vyjde na čtyři eura.

Svezení na velkém kole vyjde na čtyři eura.

Trhy a památky

Ale jezdit o adventu na nákupy je škoda. Mnohem lepší je vyrazit mezi stánky. Hlavní trh Štrýclmarkt je na náměstí Altmarkt. Vévodí mu ruské kolo a otočná pyramida. Ta pochází z roku 1997, je šestiposchoďová a měří 14,62 metru, čímž je největší vánoční pyramidou na světě. Procházka po trhu bude bavit vás i děti, protože vánoční stánky mají střechy zdobené pohádkovými bytostmi. K jídlu si můžete dát typické jablko v karamelu, ovoce na špejli v čokoládě od tří do čtyř euro nebo klasický Bratwurst za tři padesát. My tradičně ujíždíme na pečeném hovězím se sosem v housce za pět auro. Koupit si můžete svítící Ochranovskou hvězdu nebo dřevěnou otočnou pyramidu, dřevěné i skleněné ozdoby, svíčky a spoustu věcí ze dřeva a kůže.

19

Za zvuku hudby

O kousek dál je menší a klidnější trh na Neumarktu, kde se o hudbu starají živé koncerty a zpěváci. Nám krásně hrál klavír doplněný trubkou. A když už jste v Drážďanech,  byl by hřích neprojít si nějaké památky v centru. Minimálně zajděte na Knížecí průvod na Augustusstraße. Je to sto jeden metrů dlouhý nástěnný obraz z 25 000 míšeňských porcelánových kachlíků. Dílo vypodobňuje panovníky rodu Wettinů v jezdeckém průvodu.

10

Za Zlatým jezdcem začíná nejmladší drážďanský trh.

Na hranolky nebo kuskus

Komu je na hlavním trhu draho, může se vydat přes Augustův most na nejnovější trh Augustusmarkt kurfiřta Augusta Silného. Za Zlatým jezdcem je již podruhé celá alej bílých a zlatých stánků, kde je vše o euro a víc levnější. Protože je to trh internacionální, najdete tu světové pochoutky. Například belgický stánek s hranolkami, severoamerický s barbecue pokrmy, keňskou kuchyni, turecké sušené ovoce, ruské speciality. Uprostřed trhu je krásný „modrý strom“, nechybí pyramidy a tradiční vánoční strom.

12

Uprostřed Augustusmarktu stojí modrý strom.

 

 

 

11

Na Augustusmarktu najdete pochoutky mezinárodní kuchyně.