Švestkové knedlíky z bramborového těsta podle babiččina receptu

Švestková sezona je v plném proudu. Dají se s nimi dělat divy. Nepřekonatelné jsou třeba knedlíky z bramborového těsta, tak jak je dělala moje babička.

Tak jako se na meruňkové a jahodové knedlíky hodí těsto tvarohové, na švestky je výtečné bramborové. Někomu se možná zdá pracné brambory nejprve uvařit. Ale můžete to udělat třeba den předem. Babička to dělávala tak, že udělala víc brambor na loupačku  s máslem a kyselým lékem. Zbytek pak využila na knedlíky. Výsledek je skvělý.

Potřebujete
700 g brambor
2 vejce
350 g hrubé mouky
600 g švestek čerstvých i zmrazených
Sůl
Skořicový cukr na posypání

Jak na to
Brambory uvařte ve slupce doměkka. Nechte je zchladit, oloupejte a prolisujte lisem nebo nastrouhejte najemno do misky. Přidejte mouku, sůl a vejce. Vypracujte tužší těsto. Rozdělte ho na tři až čtyři díly a každý vyválejte na vále. Z plátu vykrajujte čtverečky. Na každý dejte švestku, dobře uzavřete. Vařte ve vroucí osolen vodě asi 8 a ž 10 minut. Knedlíky vyplavou na povrch. Každý knedlík propíchněte, aby unikla pára. Na talíři posypte skořicovým cukrem nebo cukrem smíchaným s mákem.

1173155338_6af3c328b8_o-horzNáš tip – Když máte švestek hodně a nestíháte je zpracovat. Zmrazte si je na později. Nejlepší je vyndat pecky a švestky rozložit do mrazáku na tácy, aby se neslepily. Zmrzlé je dejte do sáčku. Před použitím je nerozmrazujte! Do koláče nebo knedlíků dávejte zmrzlé plody.

 

 

Foto: Fklicr.com