Čím víc sobě i rodině snažíme odpírat přebytečné dávky cukru, tím větší je zájem o přírodně sušené ovoce. Jablečné křížaly podle receptu našich babiček zvládnete i bez sušičky.
Dobře udělané jablečné křížaly jsou skvělou laskominou pro návštěvu, na svačinku pro děti i jako zaháněč mlsné. Samozřejmě je nejjednodušší je udělat v sušičce. Ale komu se nový spotřebič nechce pořizovat, zvládne je i v obyčejné troubě na pečicím papíru. Konec konců naše babičky také nic jiného neměly. U nás je po křížalách taková scháňka, že je dělám dvakrát až třikrát týdně. Skvěle tak zpracuju ne moc krásná jablka. Na křížaly se hodí méně šťavnaté odrůdy, protože se plátky rychleji suší.
Potřebujete – jablka, krouhač (struhadlo na plátky)
1. Nejprve si jablka umyjte. Když vám vadí slupka, tak je oloupejte. Já ji nechávám a pak jablka nastrouhám na krouhači. Je to pro mě jednodušší, než krájet nožem na plátky. Jeden mám jako druhý a je to rychlé. Protože je u nás spotřeba křížal veliká, je pro mě právě rychlost nejpodstatnější.
2. Kdo chce plátky s dírkou uprostřed, aby šly navlékat, potřebuje speciální škrabku. Zapíchne se na jádřinec a při točení děláte kolečka. Čím jsou plátky tenčí, tím je sušení kratší.
3. Na plech položte pečící papír a na něj těsně k sobě rozložte plátky jablek.
4. V klasické troubě se suší při nízké teplotě 50 °C několik hodin. Můžete třeba po dvou hodinách troubu vypnout a pak ji znovu zapnout. Celé sušení bude trvat několik hodin. Já dělám v obyčejné elektrické troubě na dvou plechách nad sebou. Když máte troubu s horkovzduchem, máte křížaly hotové rychleji.
5. Hotové křížaly poznáte, když plátky seschnou a už nebudou pružné.
6. V suché domácnosti můžete křížaly skladovat v látkových sáčcích. Když máte doma vlhko, je lepší je dát do dóz s víčky. Raději kontrolujte, jestli se neobjevila plíseň.
Náš tip
Na křížaly se skvěle hodí i jinak kyselá jablka, která při sušení zesládnou. Stejně můžete nasušit i hrušky, švestky a banány.
Foto: Maru