Recept na domácí ovocné nanuky

Děti si léto bez osvěžující pochoutky na tyčce neumí představit. Jestli chcete ušetřit peněženku a mít jistotu, že vaše ratolesti mlsají zdravě, připravte si pořádnou zásobu domácích ovocných nanuků. Zabere vám to jen pár minut a výsledek je super!

Využít na ně můžete v podstatě jakékoli přebytky ovoce, zužitkujte klidně i zapomenuté jogurty z ledničky (samozřejmě s platnou trvanlivostí) či zamrazte nedopité džusy. Není prostě nad to mít v mrazáku permanentně naplněné formičky na zmrzlinu 🙂

Jahodové nanuky

 

Náš tip: Vyndat nanuky z formičky bývá problém. Skvěle na to funguje malý fígl – ponořte formičku na pár vteřin do horké vody (samozřejmě ne až po okraj!).

U nás doma jeden z největších hitů. Mají neodolatelnou chuť i barvu a snadno připravíte i atraktivní různobarevné kousky.

Potřebujete:
umyté odštopkované jahody
moučkový cukr
podle chuti pár lžic smetanového jogurtu
může být i několik lžic smetany
pár kapek citronové šťávy (tu dáváme do všech nanuků pro zvýraznění chuti)

Jak na to: Jahody jednoduše rozmixujte s cukrem (slaďte podle vaší chuti, my to moc nepřeháníme) a už tuto klasickou dřeň můžete rovnou lít do formiček. Obvykle ale děláme i jogurtovou či smetanovou variantu – do dřeně přimícháme trochu hustého smetanového jogurtu nebo pár lžic smetany.
Náš tip: Krásně vypadají i ‚půlené‘ nanuky – nejdříve do půlky formičky nalijte pouze jahodovou dřeň a nechte asi hodinku ztuhnout v mrazáku. Potom dolijte smetanovou či jogurtovou směsí a dejte zmrazit. Pokud nalijete směsi hned po sobě, prolnou do sebe a barevný kontrast nebude tak výrazný (jako na našem obrázku). Ale někdy prostě není času nazbyt… 🙂

DSC_0177-1

Mám sadu formiček jen na šest nanuků a většinou se mi stává, že to přeženu a nanuková směs mi zbude. A tak jsem začala využívat i silikonová tvořítka na lízátka. Hotové nanuky vyndám a uchovávám v mrazáku seskládané v potravinové krabičce. Vypadají moc roztomile a u dětí jsou to oblíbené ‚mini jednohubky‘.

Melounové nanuky

Milujeme melouny a v létě u nás vždycky nějaký najdete. Ale často se stává, že zbude nedojedený kousek, který už má namále. Až nedávno jsem zjistila, že se z něj dá připravit skvělá zmrzlina nebo nanuky – a výrobní náklady jsou skutečně téměř nulové.

Potřebujete:
cca 0,5 kila vodního melounu
půl kelímku smetany
3 lžíce cukru
šťávu z 1/2 citronu či limetky

Jak na to:  Největší problém je zbavit meloun spousty semínek, a tak můžete předem už prozíravě koupit bezpeckový meloun – je o něco dražší, ale teď v sezoně se dá jeho cena přežít. Melounovou dužninu vydlabejte, důkladně rozmixujte – nelekejte se, vznikne vám v podstatě šťáva. Přidejte cukr, smetanu a citronovou šťávu, kterou v případě melounových nanuků nešetřete.
Náš tip: Děti si oblíbily žlutou variantu vodních melounů. Bezpecková se dá nyní koupit přibližně za 15 Kč/kg a krásně vypadá vedle červeného bratříčka nakrájená na talíři, ale i rozmixovaná v dvoubarevných nanucích.

Meruňkové tvarohové nanuky

Letos jsme zkusili i domácí verzi tvarohových meruňkových ‚Míšů‘, které má dcera ráda. Základní poznatek – u těchto nanuků přimhuřte oko a cukru přidejte opravdu dost, meruňky mají tendenci být kyselé. 

Potřebujete:
na kousky pokrájené čerstvé meruňky nebo meruňkový rozvar
1 vaničkový tvaroh (ne balený v papíru, ten je moc tuhý)
cukr krupice dle chuti
1 vanilkový cukr
1 lžíce citronové šťávy
1/2 kelímku smetany pro zjemnění
jako bonus: malé kousky čokolády

Jak na to: Rozmixujte meruňky s vanilkovým cukrem i krupicí, vmíchejte citronovou šťávu a smetanu a na závěr můžete přidat jako překvapení i pár kousků nadrcené čokolády (aby dětem nebylo tak líto, že nemají čokoládovou polevu). Směsí naplňte formičky.

 

Foto: LosTypos/www.Jaksiudelat.cz