Proč vyčistit budku? Může být plná!

Ještě jste se od léta nedostali k vyčištění ptačí budky, co máte na zahradě? Tak rychle do toho. Možná se stejně jako já budete divit, co v ní najdete.

Zima je letos nic moc, a tak jsme nějak zanedbali zazimování zahrady. Tedy květináče s muškáty bezpečně trůní na půdě pod oknem, a co bylo potřeba, to jsme poctivě přikryli chvojím. Ale úklidu jsme moc nedali. Až tenhle týden jsme se konečně rozhodli pořádně vyčistit ptačí budky a nestačili jsme se divit.

Ptáci chtějí do čistého
ptačí budka

Do téhle budky by se už nevešlo ani ptáčátko.

Jako správní zahradníci máme ptačí nájemníky rádi. Mají u nás hned několik budek. Chceme, aby se jim v nich líbilo a sbírali nám na zahradě škodlivý hmyz. Nejvíc se snaží v době hnízdění, kdy musí krmit mladé. Jenže ptáci jsou poměrně nároční nájemníci. Do špinavé a dřívějšími obyvateli zabydlené budky se jim nechce. Takže je dobré po každé sezoně všechny ty větvičky, chmýří, chlupy zvířat i pírka vyhodit a budku vydezinfikovat např. Savem nebo jiným dezinfekčním prostředkem. Možná nad tím mávnete rukou, že když budou potřebovat, tak se ptáci nastěhují i na staré místo. Jen aby měli kam…

Plná prázdná budka
Sršání si v budce žili ve třech patrech.

Sršáni si v budce žili ve třech patrech.

S budkou to totiž může být jako s oblíbenou hláškou z povídky Šimka a Grossmana: seděl jsem sám v přeplněném kupé. Když jsme se k čištění tenhle týden dostali, konečně nám bylo jasné, proč jsme měli v létě pocit, že se nám kolem chaty pořád rojí sršni a nikde nebylo žádné švitoření. I když odborníci tvrdí, že se do budky nastěhují jen velmi zřídka, nám se to stalo. V budce bylo doslova nacpané třípatrové sršní hnízdo. Kdybychom nechali budku tak, nikdo by se do ní už nevešel. Takže radím všem, kteří jsou na tom s odkládáním věcí na později stejně, aby si své budky prohlédli, pěkně ji vyčistili a případně trochu poopravili.

Kdo se nastěhuje?
Velmi vítaným obyvatelem zahrady jsou sýkorky.

Velmi vítanými obyvateli zahrady jsou sýkorky.

S budkami a ptáky je to vlastně tak trochu obchod. Hodně druhů našich ptáků potřebuje pro své hnízdo stromovou dutinu a sami si ji nevydlabou. Jenže takových vhodných stromů s dutinami je pořád míň a míň. A v tuhle chvíli se jim naše umělé dutiny, tedy ptačí budky, moc hodí. Za to se nám odmění. Pro zahradu jsou požehnáním jak semenožraví, tak i hmyzožraví ptáci. Semenožraví slupnou semínka plevelů a ti druzí mají spadeno na škůdce. Když jsou mláďata, sbírají hmyz skoro všichni. Nastěhovat se mohou třeba oblíbené sýkorky, brhlík nebo špaček.

 

 

Foto: Maru a Pixabay.com