Při stěhování pokojovek z letnění pozor na škůdce! Mohou vám zamořit byt!

Dopřáli jste oblíbeným pokojovkám letní pobyt na čerstvém vzduchu? Tak to je nejvyšší čas je šetrně nastěhovat zpátky a chladnomilným připravit správný prostor na přezimování.

Oleandr uskladněný ve světlé  místnosti s teplotou od 10 do 15 °C pokvete i v zimě.

Oleandr uskladněný ve světlé místnosti s teplotou od 10 do 15 °C pokvete i v zimě.

Stěhování rostlin zpátky může vypadat jednodušší, než když jste je postupně zvykali na pobyt venku. Ale teď na vás číhají jiná nebezpečí. Obecně letnění květinám svědčí. Zesílí, mají lepší barvu, doslova pookřejí před očima, oraší i jinak holé větvičky a květy jsou větší a krásnější. Ale návrat je pro pokojovky těžší, protože venku je víc sluníčka a hlavně vlhko. Jednodušší je stěhování pro rostliny letněné třeba na terase přímo u domu a pod stříškou. Ale ty, které stály rovnou na zahradě, by při rychlém návratu mohly shodit listy. Hlavně pokud máte doma rádi teplo a občas už i teď přitápíte. Takové je dobré nejprve dát blíž k domu. Když klesá noční teplota, přikryjte je netkanou textilií. Do domu by měly přijít ve chvíli, kdy se noční teplota pohybuje pod 5 °C.

Mšice by vám snadno zamořily ostatní pokojovky.

Mšice by vám snadno zamořily ostatní pokojovky.

Největší nebezpečí? Škůdci!
Když už se rozhodnete dát rostliny domů, nepodceňujte nebezpečí chorob a škůdců. Na zahradě na hýčkané pokojovky číhá spousta nebezpečí. Na čerstvém vzduchu se zdravým rostlinám přece jen lépe vzdoruje. Ale když je dáte k ostatním neletněným rostlinám, škůdci mají mnohem lepší podmínky a snadno zamoří veškerou zeleň. Proto si rostliny před stěhováním velmi dobře  prohlédněte. Především listy ze spodní strany, kde se molicím a mšicím dobře daří. Já jsem je přes léto udržovala postřikem z kopřivy a dvakrát jsem použila Calypso. Když už škůdce objevíte, máte dvě možnosti. Použít insekticidní přípravek, nebo přidat třeba hnojivo,  které zároveň hnojí i ochrání rostliny na tři měsíce. Já přidávám  třeba Substsral Careo tyčinky.

Oddych ve světlé a chladné místnosti ocení i kaktusy.

Oddych ve světlé a chladné místnosti ocení i kaktusy.

Kam s nimi
Zatímco teplomilné letněné rostliny jednoduše vrátíte na místa kolem oken s těmi, které si teď zaslouží období vegetačního klidu, je to těžší. Většina z nich potřebuje dobře větrané, světlé prostory, kde je teplota kolem 10 °C. Tedy tam, kde by měly skončit na zimu i muškáty. Hodí se technické místnosti, zasklené balkony, chodby v bytových domech, nevytápěné pokoje. Tam by měly najít své místo také kaktusy a sukulenty, citrusy, azalky, oleandry. Když se vám pro ně podaří najít světlé místo s teplotou do 15 °C, pokvetou. Nezapomeňte také na vánoční kaktus, aby měl šanci v nižší teplotě nasadit poupata.