Pomůžeme vám znovu oživit vaši uschlou orchidej

Proč vaší orchideji uschnou listy? V tomto článku vám na tuto otázku odpovíme a pomůžeme vám vaši květinu znovu oživit. Orchidej jistě vždy byla a samozřejmě také zůstává jednou z nejoblíbenějších rostlin mnoha fanoušků pěstování domácích květin. Je proto zejména velmi bolestivé sledovat, jak překrásné květy orchideje začínají ztrácet svou bývalou krásu a jak její listy zvadají, schnou, žloutnou a umírají. A proč se tento div tedy vlastně stává? Proč orchidej uschne a ztratí svůj půvab? Pojďme se podívat na ty nejčastější chyby v praxi pěstování této překrásné květiny.

Jak zabránit této hrůznosti?

Jako první je nutné zjistit správný důvod, proč vaší orchideji seschnou listy. Nejdříve se podívejme na ten nejjednodušší a nejpřirozenější proces. Pokud se stane, že vaší orchideji uschnou nebo zežloutnou jenom spodní listy a ty zbylé zůstanou pořád šťavnatě zelené, plné vlhkosti a budou stále husté, jednoduše ty staré listy orchideji odejměte, aby mohli v budoucnu narůst na jejich místě nové. Na odstranění starých listů nespěchejte, mohou stále obsahovat rostlinné živiny, které květina potřebuje. Až přijde správný čas, rostlina se jich sama upustí. Úplně jiná situace nastává tehdy, když orchideji uschnou úplně všechny listy. Vyschnou, zbarví se do žluta, vypadají, jako by byly uvnitř prázdné a už nejsou tak husté jako dřív. Důvodů může být hned několik.

  • Orchidej není ve vhodném prostředí
  • V místnosti je více než 25 stupňů
  • V místnosti je zvýšená suchost vzduchu
  • Orchidej má zarostlý kořenový systém

Oživení rostliny, pokud je problémem jedno z výše uvedeného, bude velmi snadné. Jednoduše rostlinu přemístěte na vlhčí a chladnější místo. Mírně ji zalévejte a pravidelně ji postřikujte vodou z rozprašovací láhve. Jestliže byla rostlina v takovémto stavu delší dobu, její listy zežloutly pomalu a postupně, pravděpodobně již došlo k některým negativním procesům. Přesněji k tomu, že orchidej začala vysychat nebo naopak hnít. V takovém případě musíte rostlinu přesadit, nejlépe do květináče s čerstvou kůrou, a pečlivě prozkoumat její kořenový systém. Jestliže uvidíte, že některé květy jsou úplně shnilé nebo suché, odkrojte je nožem a posypte skořicí. Pokud ale je na shnilém kořenu třeba jen malé živé místo, nemůžete pak tento kořen odříznout. Tyto kořeny totiž stále rostlině dodávají potřebné živiny.

Další důvod letargie listů

Může jím být zarostlý kořenový systém. Orchidej by měla být přesazována každé 2-3 roky. Když uvidíte, že její kořeny přesahují hranici květináče, je to bezpochybně znamení pro přesazení. Pokud budete poté květinu pravidelně ostřikovat vodou a dostatečně, ale samozřejmě ne přehnaně, ji zalévat, pomůže to květině znovu ožít a postupem času vás opět potěší svými překrásnými a svěžími květy.