Odkvetlou primulku v květináči nevyhazujte! Na zahradě bude zářit roky

Také jste neodolali a koupili si jen tak pro radost pestrobarevnou primulku, protože byla za pár korun? Tak ji hlavně po odkvětu nevyhazujte. Poradíme vám, jak vám bude dělat radost znovu a znovu.

Primulky, nebo jak se častěji říká petrklíče a prvosenky, jsou s koncem zimy v domácnostech velmi oblíbené. Na výběr jsou nejen v řadě i vícebarevných variací, ale i velikostí květů. Od drobných po velké.
Pokud máte jen kousek půdy, kam je můžete natrvalo vysadit, neváhejte. Počkejte, až  v květináčku odkvetou, ale nestřihněte je. Postavte je na chladnější místo třeba na okno a střídmě zalévejte. Substrát by nikdy neměl zcela vyschnout. Primule můžeme také každý týden přihnojovat.  Na rozdíl od rychlených cibulovin, jako je hyacint nebo narcis, nezežloutnou.

Tradičně byly primulky hlavně žluté.

Tradičně byly primulky hlavně žluté.

Do země s ním
Primule jsou velmi nenáročné. Když přestanou dělat parádu doma, jakmile to počasí dovolí, vysaďte je někam ven do polostínu. Potřebují vlhkou a humózní půdu. Dobře jim bude pod stromy nebo keři, na úpatí skalky, nebo jako obruba trvalkového záhonu. Ale zvládnou i slunné místo, když budou mít u kořenů vlhko a přistínění.

Kromě dostatku vláh vyžadují občasné prokypření půdy. Pozor dejte jen na to, že některé hybridy nejsou plně mrazuvzdorné, tak je dobré je přikrýt. Primule jsou dokonalou květinou pro začátečníky, protože se rychle se ujmou a brzy znovu pokvetou. Mně ty loňské nasadily květy znovu na jaře, pak na podzim a v podstatě kvetou díky teplému počasí dodnes. Květy nezdolalo ani zasypání sněhem.

Aktuální foto z úterý. Primulka je nezdolná.

Aktuální foto z úterý. Primulka je nezdolná.

Náš tip – Stejně můžete na zahradě vysadit i rašené cibuloviny, třeba hyacint nebo narcis. Návod najdete ZDE. Prvosenky můžete také využít na jarní výzdobu oken před Zmrzlými, protože ranní mrazíky jim neublíží.