Nerostou vám borůvky v lese? Tak je vysaďte na zahradě!

Na klasické borůvky už v lese člověk skoro nenarazí. Obzvlášť, když je horké léto. Ale na borůvkový koláč rezignovat nemusíte. Když máte zahradu, můžete si vysadit borůvky kanadské. Když nepodceníte výsadbu, úroda bude bohatá.

Kanadské borůvky už jsou u nás známé pár let. Popularitu jim přináší nejen raketově rostoucí cena borůvek lesních, ale i jejich velikost. Zatímco kanadských borůvek na jeden litr potřebujete něco málo přes šest set plodů, lesních borůvek musíte najít přes osmnáct set. Navíc jsou jejich keříky vyšší, takže záda netrpí.Ale aby se jim dařilo, je potřeba jim hned při výsadbě dát to, co potřebují, jinak investujete zbytečně.

4Jeden je málo

Hned na začátku je třeba říct, že tolik práce, co budete mít s výsadbou kanadských borůvek, s jiným ovocným keřem mít nebudete. Borůvky patří mezi vřesovcovité, a to znamená, že potřebují kyselou půdu (pH 4,5 až 5,5). To splňuje rašelina. Ale ani nezkoušejte to, že kolem keříku jen trochu nasypete. Bylo by to k ničemu. Kanadské borůvky je potřeb sázet přímo do rašeliny. A při nákupu nezapomeňte, že je kvůli opylování potřeba mít u sebe nejméně dva keříky, nejlépe různé kultivary. Když dáte vedle sebe ranou a středně ranou odrůdu, budete mít borůvky delší čas.

2Jak na to

Pro jeden keřík potřebujete jámu 50 x 50 cm s hloubkou kolem 40 cm někde v polostínu. Na přímém slunci vydrží jen v případě, že je budete moci pravidelně a ve velkém zalévat. Ve stínu sice taky porostou, ale úroda bude menší, než vám zahradnictví slíbili. Vzdálenost mezi dvěma keři by měla být metr až metr dvacet. Nejjednodušší je udělat si na dva až tři keře širokou brázdu. Do jámy je potřeba dát netkanou textilii nebo fólii, kterou na několika místech raději perforujte. Vytvoříte tak importovaný kontejner, který zabrání, aby se zásaditá zemina nedostala k rašelině.

3Rašelinu berte po pytlích

Do vzniklé jámy dejte rašelinu, nejlépe s přídavkem uzrálého kompostu. V těžkých půdách raději vytvořte drenážní půdu třeba z písku. Když je jáma do poloviny plná, vydatně ji zalijte. Pak přidejte další. Na jeden keřík potřebujete minimálně pytel o velikosti 50 l. Ale někdo dává i dvojnásobek. Chybu neuděláte, když rovnou přidáte i dvě až tři lžíce hnojiva na borůvky. Keřík vyndejte z květináče a zasaďte tak hluboko, jak byl. Opět pořádně zalijte. Pravidelné dávky vody, nejlépe dešťové, keřík potřebuje pro dobré zakořeněný. Za týden až dva můžete větvičky zastřihnout.

1Co v zimě

Kanadské borůvky jsou mrazuvzdorné. Zvládají i teploty do -28°C. Čerstvému keříku můžete ke kmínku přihrnout kopeček rašeliny, tak jako se kopčí růže. Na jaře dejte další dávku hnojiva na borůvky a můžete přidat i uzrálý kompost. Hnojit je třeba tak dvakrát až třikrát během vegetační sezony. Brzy na jaře, když keř nasazuje poupata a po odkvětu. Rostliny má mělce kořeny, proto ji neokopávejte. Každým rokem přidejte novou rašelinu. Od třetího roku začněte s přistřiháváním. Aby zbylo kolem sedmi silných výhonů.

 

blueberries-870515_1280

foto:Maru