Nestihli jste si letos natrhat zdravý medvědí česnek? Podívejte se, jestli vám na zahradě nebo za plotem neroste česnáček. Má stejně úžasné účinky!
Tahle bylinka s česnekovým aroma dorůstá do výšky 25-80 cm a říkávalo se jí například psí česnek. Není problém ji najít, často roste přímo na zahradách, v parku nebo na ni narazíte při procházce na kraji lesa. V dubnu a květnu bíle kvete. Zatímco medvědí česnek se sbírá jen do rozkvětu, česnáček lékařský můžete trhat v pohodě až do konce léta – používají se jak listy, tak bílé květy.
A proč byste se po něm měli podívat? Česnáček působí protizánětlivě a hojivě na záněty horních i dolních dýchacích cest. Pomáhá při astmatu, bronchitidě, zevně pak na ekzémy, nejrůznější záněty kůže či vyrážky. Vypuzuje ze střev kvasinky, takže vám uleví od nepříjemného nadýmání. Také čistí močové cesty. A pokud ho budete žvýkat nebo si z něj připravíte kloktání, dezinfikuje ústní dutinu a prospěje tak při parodontóze a zánětech v ústech. A tím chvalozpěv na česnáček zdaleka nekončí…
Nejlepší je konzumovat česnáček pěkně „za syrova“. Nasekejte si ho na chleba se žervé, vmíchejte ho do pomazánek, salátů, nasypejte se zelenými bylinkami do polévky. Kdo má rád, může si z něj udělat i oblíbené pesto. Na čaj kvůli své chuti česnáček zrovna vhodný není, ale tinkturu si z něj rozhodně připravte. Stejně tak ho můžete naložit do octa či vína. Pokud ho zvládnete velice šetrně nasušit, aby neztratil svou ostřejší chuť, rozdrťte ho na prášek, který budete v zimě pravidelně každý den po špetkách užívat. Po dozrání si můžete nasbírat také semínka a používat je v kuchyni stejně jako hořčičná.