Nejvyšší čas vysít slunečnici

Pokud chcete mít na zahradě svoje vlastní jasně zářící slunce, máte nejvyšší čas ještě vysít slunečnici. Když pro ni vyberete správné místo, poroste do krásy sama.

Jednoletou krasavici zvládnou vysít i děti. Nejběžnější je Helianthus annuus. Já jsem třeba koupila semínka v Lidlu za pár korun. Na výběr je mezi jednoletými slunečnicemi celá řada odrůd s různou výškou i barvou květů. Některé mohou mít až čtyři metry. Vysít je můžete rovnou na záhon, nebo do květináče. Potřebuje slunné stanoviště s propustnou půdou a v závětří. K půdě přidejte trochu kompostu, a když je půda těžká, tak i písek. Za jeden až dva týdny vám semínko vyklíčí a pak čekáte na květ. Už při výsevu nezapomeňte na oporu, jinak by se rostlina mohla zlomit. V horkých dnech je potřeba slunečnice hodně zalévat. Nedostatek vláhy snadno poznáte podle svěšené hlavy a listí.

sunflower-seeds-537652_1280Proč je máme rádi

Není optimističtěji vypadající květiny. Navíc navozují pocit pohody, jako u babičky na prázdninách. A hlavně jsou to rostliny nenáročné, kterým nehrozí ani choroby. Jediné, co ji může ohrozit, je špatný výběr stanoviště. Je to výrazně světlomilná květina, ve vlhku a stínu jim začnou černat stonky. Mokré kořeny vysokou květinu většinou neudrží a ta se zlomí.

Pozor na mšice

Na šťavnaté listy slunečnice si brousí zuby mlsné mšice. Proto je dobré rostlinu kontrolovat, především spodní strany listů. Když škůdce objevíte, zkuste výluh nedopalků cigaret nebo mýdlo rozpuštěné ve vodě, případně vodu s jarem. Jen pozor, po nástřiku je potřeba listy omýt. Pravdou je, že babské rady jsou možná levnější, ale mnohem účinnější jsou insekticidní přípravky, jako je například Biool, Decis, Natura Roc Effect nebo Pirimor.

Proč se otáčejí za sluncem?

Pro slunečnice je typický heliotropismus, to znamená, že se během dne otáčejí za slunečním svitem. Od toho také pochází jejich jméno. Latinsky jsou Helianthus, což je odvozeno z řeckých slov hélios – slunce a anthos – květ.

Pokud budete úspěšní a vypěstované slunečnice si budete chtít uříznout i domů, přečtěte si malý trik, jak květy ve váze udržet dlouho krásné.