Narcis je ideální květina pro lenochy

Ať si počasí dělá psí kusy, narcisům na mé zahrádce to nevadí. Vesele kvetou. A to jsem je tam loni zjara přesadila rovnou z květináče. Pokud doma nějaké takové máte, zkuste to taky.

Cibule do koše nepatří

Loni jsem k Valentýnovi dostala květináčové rychlené narcisy. Vyhodit je mi pak bylo líto, tak jsem počkala, až odkvetly, uschly a zežloutly jim listy. Ostřihla jsem je a opatrně vyndala cibulky. Takhle upravené putovaly do trávníku. Pěkně do rohu, aby je pes nevyhrabal.  A jak se před pár dny ukázalo, narcis je hotový nezmar. Květinky vyrazily ze země v jednom šiku a vypadají nádherně.
Pokud vám doma nějaké zdobí květináč, zkuste to taky. A nemusíte mít ani zahradu. Klidně je dejte třeba na trávník před domem, nebo je nabídněte známým. Málokdo odmítne. Narcisy jsou totiž ideální květinou pro líné. Rostou si samy, nemusejí se hnojit ani zalévat. Vy jen nesmíte zničit cibule v trávníku.

Co potřebují

Narcisům se daří na slunečných místech v propustné půdě. Můžete je dát i do stínu, ale moc radosti vám tam květy neudělají. Protože jsou cibule odolné proti mrazu, zůstávají v zemi celoročně. Namnožíte si je oddělováním dceřiných cibulek. Na jednom místě by měly zůstat tak čtyři až pět let. Pokud je máte někde déle, je dobré je v létě přesadit.

Se sečením počkejte

Když máte narcisy volně rostlé v trávníku, počkejte se sečením, dokud listy narcisu nezežloutnou a nezatáhnou se pod zem. Tráva tolik neroste, tak to vydržíte. Neporušené cibulky se budou dceřinými cibulkami rozmnožovat do šířky. A nezapomeňte si poznačit, kde máte cibulky zasazené. Většinu roku jsou neviditelné a zbytečně byste si je mohli poškodit.