Na moly a další hmyz efektivně zabírá šeřík, skořice, nebo běžný sýr

Můry na první pohled nevypadají při nejmenším jako škodná zvěř, ale opak je pravdou. Tenhle malý hmyz vypadá podobně jako motýli, ale v mnohem menší verzi. Jsou si rozdílní ve velikosti, tvaru a barvě. A stejně jako motýli patří do order Lepidoptera rodiny.

Může jich být mnoho

Nicméně, můry převyšují motýly počtem v poměru 10 – 1 a jsou nočním hmyzem, což znamená, že jsou nejvíce aktivní v noci. Je předběžně vypočteno, že pouze v USA je kolem 11 000 druhů můry. Life Science přiblížil tohle množství tak, že je ho více než množství dohromady všech druhů savců a druhů ptáků v Severní Americe. Můry nepředstavují okamžitou hrozbu pro lidi, ale působí velké škody na Vašem oblečení, čalounění a jídelních položkách ve vaší spíži.

Co přitahuje můry do vašeho domu?

Tenhle malý hmyz naleznete schovaný ve vašich zásuvkách, prádelních koších a šatnách, kde rozkusují vaše nejdražší oblečení a působí díry ve vašich oblíbených svetrech a kabátech – mají zálibu v kašmíru a vlně. Můry preferují teplé, tmavé prostory jako například uvnitř vašich pohovek a pokrývek. Můžou být malé jak chtějí, ale tyhle malé stvoření se dokážou prokousat i skrze kůži, ano kůži! Zajímavé je to, že to nejsou dospělé můry, které způsobují škody na vaší módní oděvy, ale jsou to larvy.

Jaké jsou nejznámnější druhy můr?

Ne všechny můry by měly být starostí, pokud je vidíte všude po vašem domě, některé jsou neškodné. Nicméně, jsou zde typy, na které byste měli dát pozor; protože dokážou způsobit trošku škody na vašem oblečení a jiných položkách ve Vašem domě.

Zavíječ paprikový

Tenhle druh můry je někdy pojmenovávaný jako Indicko jídelní můra a je nejotravnějším typem ze skupiny, nejškodlivějším, a tím nejmenším typem. Tenhle agresivní malý hmyz vnikne do vašich šuplíků, šaten a spižíren, kde bude žrát vaše položky tak moc nadšeně a tak moc, dokud nebudou plní až k prasknutí.

Vypadají podobně barvou krásněnkám skladištním kromě jejich křídel, které jsou šedé. Pokud je najdete ve vašem domě, musíte okamžitě jednat. Samice krásněnek můžou naklás až 300 vajíček, a když se začnou líhnout, potýkáte se oficiálně se zamořením.

Mol šatní

Jméno samotné by mělo být jasným znamením; myslím tím, že obsahuje slovo „šatní“. Tenhle mol je menší ve velikosti než zavíječi paprikoví a mají tendenci nejen zůstat ve vašich šuplících, mají sklon pro přírodní látky, například vlnu. Rádi zamořují přikrývky, pokrývky, čalounění atd. Jakmile jednou zamoří kus oděvu, mají tendencí zůstat všude na něm, dokud je nenajdete a zničíte je.

Moli šatní mají zlatohnědou barvu a jejich nejrozlišitelnější vlastností jsou načervenalé chloupky na jejich hlavičkách. Dospělé můry oděvní mají délku dožití kolem 20–28 dní a samice kladou vajíčka kdekoli mezi 40–100 vajíčky, kterým trvá 3–21 dní, než se vylíhnou. Nicméně, skutečným zdrojem problému je to, že larva dokáže žít až 35 dní.

Krásněnka skladištní

Tenhle druh je tím, který se schovává ve vaší jídelní spíži, krmí se na vašich suchých dobrotách a skrývá se ve vašich šatnách, aby mohl pojídat vaše svetry. Tenhle malý hmyz (samice) může naklást až 600 vajíček. Poznáte tento typ můry tak, že uvidíte broznovou skrvnu na vrcholku jejich hnědých křídel.

7 Přírodních domácích prostředků pro zbavení se můr!

Vašim prvním krokem by mělo být důkladné uklizení jakéhokoliv, nebo všech míst, kde jste spatřili můry. Vyčistěte vaše kredence a vyhoďte veškeré jídlo a položky, které se dostaly do kontaktů s můrami. Pokud jsou můry přítomny ve vaší kuchyni, tak spatříte pavučiny můr, výměšky a bude zde také odporný smrad. Dobrou zprávou je to, že existují určitě přírodní prostředky proti tomuto otravnému hmyzu!

  1. Indický šeřík (zaderach indický)

Známý také jako Zaderach indický, indický šeřík funguje jako dobrý repelent proti můrám. Listy této přírodní byliny mohou být také použity tak, že se položí do vašich kuchyňských kredenců (čerstvé listy jsou nejlepší možností). Pokud máte prášek Indického šeříku, rozprašte ho po vašich policích a jiných prostorech ve vaší šatně. Můžete také koupit olej zaderachu indického a nechat ho prosáknout do bavlněných kuliček a poté je položit po celém vašem domě v prostorech, které jsou zamořené můrami. Tato metoda by měla můry vyhnat z Vašeho domu jednou provždy.

  1. Skořicové tyčinky

Zabalte pár kousků skořicových tyčinek do papíru a položte je do šaten, kredencí a šuplíků. Vůně odežene můry dále a zabrání ostatním vstup. Vůně skořicových tyčinek může být trochu překonávající, to je také důvod, proč je tak důležité je nejdříve zabalit. Pokud se vůně skořice zachytí na vašem oblečení, důkladně ho vyperte až potom, co můry zmizí.

  1. Čedarové kousky

Pokud můžete získat čedarové kousky, tak to udělejte, jsou velice efektivní v eliminaci můr. Můry zjevně nemohou vystát tuto věc, proto si ponechtejte balíček čerstvě nakrájených čedarových kousků v zamořené oblasti a můry to udrží daleko pryč. Tyhle užitečné čedarové dřevěné kotouče mohou být uloženy na věšácích, aby to můry drželo dál od poškozování vaší oděvi.

  1. Křemelina

Efektivní přírodní prostředek proti spoustě škudců, hmyzu a zamoření hlodavci; je pytlík s křemelinou ve vašem domě. Je to bílý prášek, který byl vytvořen rozlomením měkkých sedimentárních hornin. Nemá vůni a není toxický vůči lidem či domácím mazlíčkům. Můžete použít tento prostředek ve vašich kredencích, šuplících, šatnách a kdekoliv jinde, kde jste spatřili můry.

Od té doby, co se můry vylíhnout, je pro ně křemelina poměrně smrtelná. Pokud jí spolknou, uvnitř je to roztrhá, protože prach křemeliny má velice ostré kousky. Pokud překonají prach křemeliny, tak jim ale stále roztrhá jejich ochranný kryt, a eventuálně je vysuší a zabije. Je to otázka pár minut. Jakmile se můry jednou setkají s křemelinou, tak vaše problémy s můrami jsou pryč.

  1. Vysávání

Vysavač se nezbavuje pouze prachu, mrtvého hmyzu a kusů jídla a jiných věcí, ze kterých se můry mohou krmit. Dělá toho mnohem více, vysávání může chytit můry, kterých jste si ani nevšimli a přitom sídlí na vašich záclonách, kobercích a přikrývkách. Abyste se dostali pořádně do těchto těžce přístupných oblastí, určitě si pořiďte vysavač, který má speciální nástavec a HEPA filtr, který dokáže skutečně zachytit prach a špínu.

Při vysávání nenechte žádné kusy neotočené; dostaňte se do všech trhlin, děr, do okenních říms, pod postel a gauč, dovnitř do kredencí, prostě VŠUDE!

  1. Borax

Další přídodní metoda, která zabíjí tyhle ošklivé škůdce, ale nepůsobí Vám žádnou zdravotní újmu během procesu. Můžete vytvořit návnadu na můry smícháním kukuřičné mouky s boraxem a následným umístěním do obalu. Instalujte návnadu tam, kde můry okupují vaši místnost a kontrolujte místo pravidelně jednou za pár dní, abyste odstranili mrtvé můry. Budete muset obnovit návnadu každé 3 týdny.

Borax může být také použit samostatně; nejdříve ukliďte oblasti, protože to je opravdu preventivní metoda. Po tom, co jste důkladně uklidili a vyčistili vaše šuplíky, kredence a šatny od prachu a špíny, pokropte trochou prášku boraxu ty místa, kudy by se můry mohly dostat. Můžete také pokropit trhlinky, místa za přístroji, gauče a také místa, kde se může tento šikovný hmyz schovat.

  1. Levandulové sáčky

Pár různých bylin jako je mateřídouška a rozmarýn se mohou ukázat jako užitečný prostředek v eliminaci můr. Nicméně, nic se neukázalo být efektivnějším, než je levandule. Můžete si vybrat levandulový sprej, a nebo použít sušenou levanduli, pokud jí máte, jak získat. Někteří lidé si vytváří své vlastní levandulové sáčky tím, že nasypou levandulový prášek do malých kousků oblečení, které pak zavážou, aby se prášek nevysypal.

Levandulové sáčky můžete položit do vašich kredencí a šaten, aby to udrželo můry daleko od vás. A jako bonus je to, že váš oděv bude navoněný sladkou levandulovou vůní.

Prevence proti zamoření můrami!

Znáte to rčení, které říká, že „prevence je lepší než prostředek“, myslím si, že jsme se dnes naučili to, že to je pravda. Je lepší se preventivně bránit proti zamoření můrami, než se pokoušet zbavit tohoto otravného hmyzu ve vašem domě.

Zde jsou způsoby, které vám mohou pomoct v prevenci proti invazi můr do vašeho domova.

  • Každých pár měsíců stěhujte nábytek po vašem domě; postel, jídelní stů a židle, gauče, atd. Zapamatujte si, že se můry rády schovávají ve tmavých prostorách, takže pokud budete pravidelně stěhovat vaše věci, tak se nebudou mít kam schovat.

K záchraně oděvů před jejím zničením můrami je zde pár důležitých věcí, které můžete udělat:

  • Nainstalujte světla do vaší šatny, aby se tyhle otravní tvorové němly kam schovat.
  • Ujistěte se, že vaše oblečení je čisté a zbavené od drobků, skvrn, a jiných kousků jídla. Můry nežerou vaše oblečení, protože jim chutná jejich příchuť; ale ve skutečnosti hledají malinké zbytky jídla, které může být na něm.
  • Oblečení, které je citlivé na můry (hedvábí, vlna) by mělo být vypráno a bezpečně schováno do oděvních tašek, a nebo do plastických vzduchotěsných obalů.
  • Pokud koupíte použité, nebo staré oblečení, umístěte ho do sušičky, aby se pořádně zahřálo. Musí být důkladně vyčištěno před jeho pověšením ve vaší šatně. Může se stát, že právě tímto způsobem nalákáte můry dovnitř vaší šatny bez vašeho vědomí.
  • To samé platí pro použitý nábytek, pořádně ho vyčistěte a zbavte ho veškerého prachu, než ho nastěhujete do vašeho domova.

Potýkáte se s problém otravných můr? Podělte se o své zkušenosti, tipy a triky, jak proti těmto tvorům účinně bojovat! Rádi uvidíme Vaše příspěvky níže v komentářích.