Podzim je ideální čas nejen na osazování podzimních a zimních truhlíků. Právě teď si můžete v zahradnictvích vybrat mezi spoustou různobarevných vřesů a založit si vřesoviště.
Máte rádi podzimní hry barev, ale nechce se vám kvůli tomu vysazovat dřeviny? Tak zkuste vřesoviště. Nepotřebujete na něj hned lán země. Pěkné barevně prostřídat zvládnete rostliny i na záhonku, nebo v úpatí skalky. Co k tomu potřebujete? Kousek místa, a to jak na rovině, tak i ve svahu na slunné straně zahrady. Vhodná je lehká propustná půda, protože jako půdokryvné se v těžších půdách nemohou rozrůstat. Vřesy rádi kyselé, proto by měla půda mít kyselost kolem 5 pH. Podle zkušených zahradníku je nejlepší odebrat vrchní vrstvu a dát tak 10 cm rašeliny. Tak je pro vřesovité rostliny nejlepší. Podobnou službu udělá i borová hrabanka, ale rašelinu koupíte snáz.
Záhon bude hrát všemi barvami
V zahradnictvích si pak můžete vybrat z celé řady nejrůznějších druhů, které se liší nejen barvou, ale i tvarem. Z původních růžových odstínů byly u vřesu i vřesovců vyšlechtěny stovky kultivarů s květy bílými, všemi odstíny růžové, žluté, červené a fialové. Vysázejte je, ale dávejte je dál od sebe, aby měly místo na rozrůstání. Nejlepší je půdu pokrýt pořádnou vrstvou mulčovací kůry, která zabrání růstu plevelů. Po výsadbě je potřeba rostliny dobře zalévat, nejlépe měkkou dešťovou vodou. Se zastřihováním začněte až druhý rok. Vřesy pak budou houstnout a lépe ukryjí kořeny před vysycháním a mrazíky. Když jsou velké mrazy, je dobré vřesy přikrýt netkanou textilií.
Do lesa raději ne
Možná vás napadne vyrýpnout pěkně rozkvetlý vřes v lese. Tak z prvé se to nemá a za druhé se vám s největší pravděpodobností neuchytí, takže riskujete zbytečně. Navíc jeden pěkný vřes vás v dobrém zahradnictví vyjde na třicet až čtyřicet korun
Co se ještě můžete dát na vřesoviště?
Libavku polehlou, podzimní sasanky, nízké pěnišník, kandíky