Máte mátu samou díru? Žere vám ji mandelinka!

Máte na zahrádce mátu peprnou a už se těšíte, jak si vyrobíte domácí mojito nebo mátový čaj? Tak si ji pořádně prohlédněte. Pokud máte listy samou díru, dal se vám do ní krásný, ale velmi hladový škůdce.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Prožrané listy, kam se podíváš? Je potřeba udělat pořádný průzkum.

Mátu mám na zahrádce už nějaký ten rok a nejtrefnější synonymum pro ni je plevel. Je to agresivní soused, který rád a velmi cílevědomě utlačuje ostatní bylinky. V podstatě jsem získala dojem, že je nezničitelná. Čím víc jsem ji trhala, tím rychleji rostla. Ale teď jsem se k jejímu záhonu dostala po týdnu a nestačila se divit. Listy byly samá díra a na některých zbylo jen pletivo.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Mandelinka mátová je opravdu krásný brouk. Jen kdyby tolik neškodila.

Vypadají vaše bylinky stejně a marně si lámete hlavu, co se do nich pustilo? Pořádně rostlinky prohlédněte a s největší pravděpodobností najdete divukrásného broučka s kovovými krovkami. Radost pohledět. Je to mandelinka mátová (Chrysolina herbacea). Dospělci i larvy požírají listy máty. Samičky kladou vajíčka na spodní strany listů. Líhnou se po pár dnech a larvy  čtyři až šest týdnů žerou, aby pak zalezly do půdy a zakuklily se tu.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Larvy se pár týdnů krmí, aby se pak zakuklily.

Jak se jí zbavit? Postříkat si bylinky k přímé konzumaci nějakou chemií není právě ideální. Když máte máty jen jeden trs, je nejúčinnější strategie jako za dob socialismu. Tehdy se sbíral brouk americký, tedy mandelinka bramborová. Teď budete sbírat mátovou. Pěkně každý den, dokud je co. Při pravidelném sběru se jich za nějaký čas zbavíte. Máta zase rychle naroste, protože je to stejně plevel.

 

Foto: Maru