Pro jednou vynechte chlebíčky a na party či oslavě se blýskněte úžasnou voňavou italskou specialitkou.
Italskou focacciu můžete podávat k vínu nebo jako předkrm s extra panenským olivovým olejem, do kterého si ji namáčejte – doporučujeme použít olivový olej s výrazným aroma a plnou chutí, např. Carbonell Extra Virgin nebo Bertolli Originale. Nebo prostě focacciu připravte k svačině jako výborný sendvič. Rozkrojte ji, potřete třeba máslem, přidejte na plátky nakrájený salám, tvrdý sýr, obložte kolečkem rajčete, kouskem listu hlávkového salátu apod.
450 g hladké mouky
1 velký uvařený oloupaný brambor
½ kostky čerstvého droždí
špetka cukru moučka
2 polévkové lžíce vody
100 g černých oliv
1 šalotka
1 čajová lžička medu
1-2 polévkové lžíce drůbežího vývaru
1 větvička rozmarýnu
špetka soli
střik balzamikového octu
olivový olej
hrubá mořská sůl
1Do misky dáme droždí, špetku cukru, vodu a vše dohromady promícháme. Směs smícháme s moukou, poté prohněteme s rozmačkaným, uvařeným bramborem a necháme na 10 min.nakynout. Přidáme 100-150 ml vody, vyhněteme, přikryjeme utěrkou a necháme ještě 30 minut nakynout.
2Na pánvi rozehřejeme olivový olej, na kterém orestujeme nadrobno nakrájené olivy dohromady s najemno pokrájenou šalotkou. Přidáme med, drůbeží vývar, rozmarýn a povaříme 10 minut, až se nám tekutiny vypaří. Přidáme špetku soli, zastříkneme octem, vytáhneme větvičku rozmarýnu a necháme na chvíli vychladnout. Vychladlou směs vyhněteme dohromady s těstem.
3Plech si vyložíme pečicím papírem a potřeme olivovým olejem – nešetříme s ním. Těsto vyválíme na 1,5 cm vysoký plát, který přeneseme na plech. Necháme opět 20 minut kynout.
4Poté prsty vytlačíme do těsta malé důlky, pokapeme olivovým olejem, posypeme hrubou mořskou solí a drobně nakrájeným rozmarýnem. Pečeme při 190°C asi 20 minut. Hotovou focacciu rozkrájíme na kousky a podáváme.
Foto: archiv MC Consultant, Freedigitalphoto.net, Flickr