Ježek sice nenosí na ostnech jablíčka, jak se nás snaží někteří přesvědčit, ale užitečný je. A proto je mu potřeba na podzim a v zimě pomoct. Tedy pokud to potřebuje.
Na procházce na podzim občas najdete ježčí mládě nebo malého ježka. Kdy ho máte vzít domů nebo do záchranné stanice? To záleží na tom, kdy ho potkáte a kolik váží. V našich podmínkách žijí dva druhy ježků, a to východní a západní. Na první pohled vypadají skoro stejně a obdobný e i styl jejich života. Ven se vydávají převážně v noci a ve dne spí v úkrytu. Jenže se může stát, že o něj nějakého důvodu přijdou.
Na přezimování musí mít ježek alespoň 600 gramů. Jak to zjistíte? Dáte ho na váhu. Jen pozor na blechy, které ježek bude mít. Raději si vezměte rukavice, dejte ho do papírové krabice a v ní ho i převažte. Když bude mít dostatečnou váhu, vraťte ho tam, kde jste ho vzali. Každý ježek má své teritorium.
Když se rozhodnete zvíře zachránit svépomocí, musíte ho nejprve odblešit a odčervit. Pomůže při tom třeba Diffusil na psy a odčervovací tabletky. Ty koupíte v lékárně. A čím ho krmit? Už se dají koupit speciální krmiva pro ježky. Ale stejně si pochutná na kočičích konzervách, granulích, které se mu dobře koušou. Může i piškoty a ovoce. Hmyz ani žížaly mu nedávejte. Mají v sobě parazity a vy jste přece ježka odčervili. Ale pokud mu chcete přilepšit, kupte moučné červy.
K pití potřebuje čistou vodu. Nikdy ne mléko. Nikdy mu nedávejte mléko, ale vody potřebuje dostatek. Nejlépe mu bude v papírové krabici nebo bedně. Ubytovat ho můžete v kleci nebo papírové krabici, ale pokud nebude spát, potřebuje na noc výběh. Každý musí být zvlášť, protože ježek ježka nemusí.
Pokud se vám zvíře podaří včas vykrmit nad 600 g, přeneste ho do chladnější místnosti. Teplota by měla být asi pět stupňů. Dávejte mu pořád jídlo, a když nebude ubývat, tak usnul. Menší zvíře nechte celou zimu při pokojové teplotě a nechte ho přes den spát a v noci jít do výběhu.