Jednoduchý recept na domácí jogurt bez jogurtovače! Stačí vám hrnec

Posloucháte, jak si kolegyně nebo kamarádka dělá v jogurtovači poctivý domácí jogurt, ale vy ho nemáte? Nevadí. Na čerstvý jogurt vám bude stačit mléko, hrnec a tenhle jednoduchý postup.

Když si ve skleničce necháte místo a přidáte pečené müsli a oříšky, budete mít svačinu i do práce.

Když si ve skleničce necháte místo a přidáte pečené müsli a oříšky, budete mít svačinu i do práce.

Recept na domácí jogurt

Potřebujete: 1 l plnotučného mléka, lžíci cukru (nemusí být) a lžíci až kelímek bílého jogurtu se živou kulturou

Na začátku je třeba říct, že při výrobě jogurtu se vyplatí dodržovat hygienu a pracovat jen s čistým nádobím a náčiním.

1. K malému množství vody přidejte do hrnce mléko a vše zahřejte na 80 °C. Pozor nevařte! Jakmile se začnou tvořit bublinky, sundejte hrnec z plotýnky. Když vychladne na 40 °C, přidejte bílý jogurt s živou kulturou. Stačí velká lžíce, ale klidně může být i celý kelímek. Kdo chce mít jogurt sladký, může přidat i cukr. Pak vše dobře promíchejte, na hrnec dejte pokličku a postavte na místo se stálou teplotou kolem 30 °C. Dobrá je deka nebo peřina na radiátoru, mírně vyhřátá trouba.

2. Za čtyři až šest hodiny se podívejte, jestli jogurt houstne. Když ne, znovu ho zakryjte a nechte na teplém místě. Pravidlem je, že čím déle jogurt houstne, tím je kyselejší. Ze zhoustlého jogurtu slijte přebytečnou vodu a malou sběračkou ho rozdělte do malých, dobře vymytých skleniček s víčkem. Další možností je hned po smíchání v bodu 1 tekutý jogurt rozlít do uzavíratelných skleniček a nechat ho zrát rovnou v nich. V obou případech je třeba dát skleničky s jogurtem do lednice, kde vydrží až týden. Jakmile skleničku otevřete, je potřeba sníst celý obsah.

Náš tip: Osobně doporučuji jogurt nesladit, protože pak ho můžete využít i na salátové dresingy nebo tzatziky. Když si ho budete chtít osladit dodatečně, stačí rozinky, nastrouhané jablko nebo podle našeho receptu připravené domácí pečené müsli.