Jednoduchý návod jak doma rozmnožit každou orchideji: Bez bočních výhonků a speciálních přípravků!

Netušili jsme, že se to dá i takto. Pěstitelku ukázala unikátní způsob, jak si rozmnožit orchideu jen pomocí stonky z odkvětu rostliny a plastové láhve. Bez bočních výhonků (kejk) a jakýchkoliv speciálních přípravků ze zahrádkářství.

Jak rozmnožit orchideji

Potřebujeme:

  • Plastovou láhev s víčkem
  • Dlouhou stonek z orchideje bez listů
  • Rybářský vlasec, gumičku nebo pevný motouz
  • Směs mechu a rašeliníku
  • Vodu

Postup:

Stonek si rozdělíme na dvě části tak, že ji přistřihnout nad očkem – očka nesmíme poškodit, právě z nich totiž vyraší nové kořeny (viz video). Plastovou láhev rozřízneme na polovinu s tím, že vrchní část nám bude zastávat funkci střechy. Rašeliník a mech necháme nasáknout ve vodě. Potom dáme obě části stonku k sobě a obalíme kolem nich vlhkou směs a pevně spojíme pomocí rybářského vlasce nebo gumičky. Na dno láhve dáme trochu vody, vložíme obalené a upevněny stonky a přikryjeme vrchní polovinou láhve, přičemž do víčko uděláme otvory, kvůli cirkulaci vzduchu. Postavíme na slunné místo a necháme pracovat přírodu. Právě z oček (pupenů) se brzy vytvoří nové vzdušné kořeny. Pak můžeme stonek rozdělit a každou část s kořeny vložit do samostatné nádoby. Podrobný postup najdete ve videu!

Druhý způsob bez rašeliny

Druhý způsob působí jednodušší, avšak v něm se jsou očka odhaleny a následně ošetřeny pomocí takzvané cytokíninovej pasty, která výrazně stimuluje růst vzdušných kořenů – z každého očka se rychle vytvoří nová rostlinka. Tuto pastu najdete například na internetu, nebo se poraďte v zahrádkářství. Na začátek ale doporučujeme zkusit první způsob, který takové ošetření nevyžaduje. Podívejte se, jak druhý způsob funguje.

Rozmnožování pomocí Keiko

Výhonek nebo Keiko, představuje nejjednodušší způsob, jak si můžete orchideu rozmnožit. Keiko vyrůstají na mateřské rostlině a orchidej jejich tvoří především v období, kdy nekvete. Keiko však nemůžeme z rostliny odebrat kdykoliv. Výhonek totiž musí mít vytvořené vzdušné kořeny.

Při rozmnožování postupujeme tak, že výhonek – Keiko z rostliny prostě odstřihneme. Připravíme si nádobu – ideální průsvitnou (není to však podmínka) a naplníme ji substrátem orchideu. Výhonek zasadíme do substrátu, mírně polijeme a necháme na slunném, teplém místě.

Jak poznáme, že je výhonek vhodný na oddělení od rostliny?

Keiko vhodné na rozmnožování by měly mít vlastní vzdušné kořeny dlouhé 5-10 cm a 2-3 lístky. Keiko se oddělují is kouskem okvětními stonky (přibližně 2 cm nad rostlinou). Z výhonku je však možné získat novou orchideu i když nemá dostatečně vyvinuté vzdušné kořínky. Stačí, když ho Poros, zabalíte do mechu a přikryjete igelitem – to způsobí, že vzdušné kořeny rychle porostou. Potom výhonek zasadíme do substrátu.

Rozmnožování takovýmto způsobem se úspěšně daří zejména při druzích Phalaenopsis a Dendrobium.

Rozmnožování pomocí řízků

Tento způsob se používá u starších rostlin a především při druzích Epidendrum a Thun. Nejlepší je rozmnožování pomocí řízků realizovat na jaře, případně v prvních letních měsících. Postupuje se tak, že z rostliny se odstřihnou vrcholové nebo boční výhonky z minulého roku. Tyto by měly mít minimálně jedno očko s novým výhonkem.

Odřezky se zasadí do velmi vzdušného substrátu (z mechu) a je třeba, aby se pravidelně zvlhčovaly – jemným rozprašovačem. Odřezky začnou produkovat vzdušné kořeny nejdříve o 25 dní. Necháme je na teplém a světlém místě (ne však na přímém slunečním světle). Na začátku je dobré zasazeno odřezky i přikrýt fólií pro udržení vlhkosti.