Teplota stoupá, sluníčko svítí a za pár týdnů je tu nefalšované jaro. Kdo chce levně pěstovat zeleninu, má nejvyšší čas předpěstovat sazenice ze semínek. Vyjde to na pár korun a víte, co jíte.
Taky se už nemůžete dočkat, až budete na zahradě opečovávat zeleninu? Když si koupíte hotové sazenice, připlatíte si a navíc nevíte přesně, co vyroste. Lepší je zkusit vypěstovat si je vlastními silami doma. Právě teď se můžete pustit do předpěstování salátu, ředkviček, rajčat nebo paprik.
Testovat nebo ne?
Hodně lidí má po šuplících pytlíky se semínky od loňska. Otázkou je, jestli jsou ještě dobrá na vysetí. Přijdete na to, když si uděláte test klíčivosti. Ne každému se ho chce dělat, protože nějaký čas to zabere. Ale vyhnete se zbytečnému zklamání a práci se semeny, ze kterých nic nevzejde. Je to jednoduché. Vezměte 10 až 20 semen a dejte je na namočenou vatu, buničinu, nebo papírovou utěrku. Na to položte mikrotenovou nebo potravinářskou fólii, kterou jste před tím propíchali. Celé to položte na slunné a teplé místo, třeba na parapet. Za pár dní uvidíte, kolik semínek vyklíčilo. Když to bude 70 %, je to v pořádku a dejte se do setí. Při 50% úspěšnosti dejte dvojnásobnou dávku semen. Nižší klíčivost už nemá cenu. Stará semena vyhoďte a raději si na pěstování kupte nová.
Ošalte přírodu
Možná to nevíte, ale semena mají obranný mechanismus, tedy inhibitory klíčení, aby nezačala klíčit v nepravý čas. Třeba když se na chvíli oteplí, nebo sprchne první jarní deštík. Abyste se jich zbavili, musíte semena na den namočit do čisté vody, která je vyplaví. Pak vám budou klíčit ochotně.
Sežeňte sazebníky
Vysít semena lze prakticky do čehokoliv. Můžete vyzkoušet třeba naše geniálně jednoduché tipy na výrobu sazebníků doma a zadarmo. U starších nádob platí, že musí být dobře vydezinfikované, zbavené všech nečistot a nízké. Do hluboké byste jen zbytečně dávali draze koupený substrát. Nepoužívejte obyčejný univerzální zahradní nebo na pokojové květiny, který by semena dusil. Kupte si speciální substrát pro výsev, který nemá moc živin a je patřičně lehký. Před použitím ho propařte nebo prolijte prostředkem Previcur. Tento fungicid slouží k ochraně rostlin proti listovým chorobám způsobeným pravými plísněmi.
O tom, jak si semínka vysadit a kde se jim bude nejlépe dařit, si můžete přečíst ZDE . Mimo jiné vám vysvětlíme, proč je tak důležité semenáčky pikýrovat. Nevíte, co to je? Nevadí! To se taky dozvíte.