Jaké květiny se hodí pro balkon a terasu ve stínu

Pokukujete každé jaro a léto po sousedech, kteří mají okna i balkon na jih nebo západ obsypané vodopády květin, ale vám na severní straně se tradičním letničkám nedaří? Nevadí. Máme pro vás tipy na rostliny, kterým se bude dařit nejen na severní straně, ale i ve stínu.

Alfa a omega úspěšného pěstování čehokoliv je, že si správně vyberete druh rostliny. Každá má své specifické požadavky. Když jim nevyhovíte, bude v lepším případě celou sezonu strádat. Pokud máte zahradu, okna nebo balkon na jih, je to výhra. Ale takových bytů a pozemků je omezený počet. Ovšem ani severní strana nebo mírný stín nejsou katastrofa. Prostě si jen musíte vybrat takové rostliny, které bezpodmínečně nepotřebují plné slunce. A nebojte se, některé i pokvetou. Když si nádoby vysadíte rostliny okrasné listem, budou zdobit celý rok.
fuchsie flowers-634338_640Fuchsie
Bohatě kvetoucí rostliny, které mají rády polostín až stín. Protože jsou křehké, je potřeba je ochránit před větrem. Pozor taky na přemokření kořenů. Jsou to trvalky, které se po sezoně dávají zazimovat podobně jako muškáty.
dicentra-spectabilis-1109828_640Srdcovka nádherná (Dicentra)
Další kvetoucí kráska pochází původně z Japonska a Číny. Od dubna do května tvoří krásné kaskády srdcovitých květů v bílé a růžové barvě. Dorůstá do výšky 80 cm. Potřebuje propustný a humózní substrát a pravidelnou zálivku. Je ale citlivá na přemokření, mohly by uhnít kořeny. Zajímavé je, že po odkvětu se nadzemní část zcela zatáhne. Proto je lepší sázet ji mezi další trvalky.
barvinek wildflower-233021_640Barvínek
Velmi pěkná půdokryvná stálezelená rostlina, který tvoří dekorativní převisy. Pěkně pokryje povrch zeminy v nádobách. Kvete drobnými modrými a fialovými kvítky. Nenáročná rostlina přežije téměř kdekoli, vysadit ji můžete i pod stromy.
begonia-215406_640Begónie
Je jich spousta druhů s květy různých barev. Na balkonech vypadají pěkně převislé. Potřebují být v závětří, aby je vítr nezlomil. Většinu hlíznatých druhů je potřeba dát na zimu do tepla, protože jen nové druhy jsou mrazuvzdorné.
flowers-1045105_640Hortenzie
Krásné menší keříky mohou i u vás ozdobit pohostinný kout. Jen se smiřte s tím, že bez světla budou mít květy vybledlé barvy. Vyžaduje pravidelnou zálivku a dávku hnojiva. Pokud chcete modré hortenzie, potřebujete speciální kyselé hnojivo, jinak změní barvu.
hosta-263806_640-horzBohyška (Hosta)
Velmi dekorativní trvalk je okrasná především výrazným velkým listem. Existuje celá řada tvarů a barev. Jen dejte pozor, protože druhy s panašovanými listy (žíhanými) potřebují přece jen denní dávku slunečního svitu. Jinak je to velmi nenáročná rostlina.
astilbe-931273_640Čechrava zahradní
Do truhlíku si pořiďte nižší, miniaturní druhy, které mají na výšku kolem dvaceti centimetrů. Kvetou bílými, růžovými až červenými květy.
fern-526220_640Kapradiny
Na stinném místě budou krásně prosperovat a zdobit nižší kapradiny. Mají dekorativní zelenou barvu. Vyžadují kyselý a vlhký substrát.
ivy-971217_640Břečťan
Velmi vděčný, nenáročný a odolný. Ochotně se plazí po zdech i bez opory a přichytí se kořínky. Dobře ho zkrotíte řezem. Jen pozor na to, že je jedovatý.

V polostínu se daří také bergénii.

V polostínu se daří také bergénii.

Další rostliny, které se hodí do polostínu, jsou třeba oměj, škornice, hluchavka, některé trávy, mochnička, pomněnkovec, některé prvosenky, bergénie, plicník, huseník