Jak zazimovat jiřiny? Do bedýnky a hlídat

Hlízy je potřeba vyrýpnout, ostřihnout a uložit.

Hlízy je potřeba vyrýpnout, ostřihnout, očistit a uložit. Na vyndávání hlízek ze záhonu si vyberte suché dny.

Jiřiny jsou krásné a nenáročné. To je pro pěstitele skvělá kombinace, a tak je najdete snad na každé zahradě. Pokud je ovšem chcete mít na záhonech i další rok, musíte je nejen vyrýpnout, ale hlavně dobře uskladnit. Jinak zplesniví.

Jiřiny jsou jedny z nejoblíbenějších českých trvalek. Jsou jich spousty druhů, tvarů i barev. Ale jedno mají společné. Českou zimu na záhonu nepřežijí. Oblíbené hlíznaté rostliny pocházejí původně z Mexika, a českou zimu by v zemi nepřežily. Je potřeba je vyrýpnout za záhonu nebo vyndat z květináče. Udělejte to nejpozději po prvních mrazících. Nadzemní část by měla být odstřižená a přistřihnout můžete i příliš dlouhé kořeny. Při vyndávání se k nim chovejte šetrně, hlízy jsou dost velké křehulky náchylné k poškození.

Do bedýnky s nimi

 

Bedýnky by měla být dřevěná a prodyšná. Třeba ta, co zbyla od vína.

Bedýnka na uložení by měla být dřevěná a prodyšná. Třeba ta, co zbyla od vína.

Hlízy je dobré před ukládáním nechat oschnout, budou se lépe čistit od nadbytečné zeminy. Oschlé hlízy se nejčastěji skládají do dřevěné bedýnky. Hodí se buď lísky, nebo i odložená krabice od vína. Důležité je, aby byly prodyšné. Druhou metodou je zabalit hlízy do novin nebo dát do nádoby s pískem, jako se skladuje kořenová zeleniny. Stonky by měly směřovat dolů, zabrání to jejich zahnívání.
Jiřiny by měly být uložené v suché a tmavé místnosti, kde se teplota drží mezi čtyřmi až deseti stupni. Při nižší teplotě by hlízy promrzly a při vyšší stoupá riziko plísně nebo předčasného naklíčení.

 

Pozor na vlhkost

 

Hlízy mohou být zabalené i do novin.

Hlízy mohou být zabalené i do novin.

Největším nepřítelem je při skladování vlhkost. Ta jde ruku v ruce s plísní. Proto je potřeba hlízy pravidelně při skladování kontrolovat. Alespoň jednou za měsíc si na ně vzpomeňte a prohlédněte je. Z toho plyne, že by měly být dobře dostupné. Myslete na to už při ukládání, ať si bedýnku s hlízami nezastavíte třeba rostlinami na zimním bytě.

 

A pokud vám ještě zůstaly nepomrzlé květiny v truhlících na oknech, podívejte se rovnou také, co s muškáty na zimu.