Jiřiny jsou krásné a nenáročné. To je pro pěstitele skvělá kombinace, a tak je najdete snad na každé zahradě. Pokud je ovšem chcete mít na záhonech i další rok, musíte je nejen vyrýpnout, ale hlavně dobře uskladnit. Jinak zplesniví.
Jiřiny jsou jedny z nejoblíbenějších českých trvalek. Jsou jich spousty druhů, tvarů i barev. Ale jedno mají společné. Českou zimu na záhonu nepřežijí. Oblíbené hlíznaté rostliny pocházejí původně z Mexika, a českou zimu by v zemi nepřežily. Je potřeba je vyrýpnout za záhonu nebo vyndat z květináče. Udělejte to nejpozději po prvních mrazících. Nadzemní část by měla být odstřižená a přistřihnout můžete i příliš dlouhé kořeny. Při vyndávání se k nim chovejte šetrně, hlízy jsou dost velké křehulky náchylné k poškození.
Hlízy je dobré před ukládáním nechat oschnout, budou se lépe čistit od nadbytečné zeminy. Oschlé hlízy se nejčastěji skládají do dřevěné bedýnky. Hodí se buď lísky, nebo i odložená krabice od vína. Důležité je, aby byly prodyšné. Druhou metodou je zabalit hlízy do novin nebo dát do nádoby s pískem, jako se skladuje kořenová zeleniny. Stonky by měly směřovat dolů, zabrání to jejich zahnívání.
Jiřiny by měly být uložené v suché a tmavé místnosti, kde se teplota drží mezi čtyřmi až deseti stupni. Při nižší teplotě by hlízy promrzly a při vyšší stoupá riziko plísně nebo předčasného naklíčení.
Největším nepřítelem je při skladování vlhkost. Ta jde ruku v ruce s plísní. Proto je potřeba hlízy pravidelně při skladování kontrolovat. Alespoň jednou za měsíc si na ně vzpomeňte a prohlédněte je. Z toho plyne, že by měly být dobře dostupné. Myslete na to už při ukládání, ať si bedýnku s hlízami nezastavíte třeba rostlinami na zimním bytě.
A pokud vám ještě zůstaly nepomrzlé květiny v truhlících na oknech, podívejte se rovnou také, co s muškáty na zimu.