Válí se vám někde v koutě, kůlně nebo na půdě stará nevzhledná dřevěná židle? Taková ta úplně obyčejná a v podstatě úplně bezcenná, ale vám je pořád líto ji vyhodit? Tak to právě přišla její chvíle. S naší inspirací z ní dokážete vyčarovat designový kousek.
Než se pustíte do uměleckého díla, je dobré si zopakovat pár zásad správného pracovního postupu. To aby se vám nestalo, že se budete se štětcem piplat s detaily a hotové dílo se do půl roku začne loupat.
Nejprve je potřeba celou židli důkladně očistit od špíny, mastnoty a prachu. Pak ji zbavte starého nátěru brusným papírem. Někdo možná doporučí louh, který je méně pracný. Ale u staršího dřeva je risk, že by se vám po jeho aplikaci mohlo rozklížit, protože nátěr ho vlastně držel pohromadě.
Protože se židle dlouho někde povalovaly, určitě jsou na nich oťuky a jiná poškození. Ty spravíte podle toho, jestli je to holé dřevo nebo je tam nátěr. Na dřevo použijte kyt na dřevo, který je k dostání v několika barevných odstínech. Snadno se s ním pracuje navlhčeným prstem. Ale kdybyste ho dali na nátěr, snažíte se nadarmo. Nebude držet a povrch nikdy nebude hladký. Takové místo natřete základním nátěrem a pak vyrovnejte lakýrnickou stěrkou. Při obou postupech nechte opravované místo zaschnout a opět jemně přebruste.
Pro celkový podkladový nátěr židle budete potřebovat kulatý štětec a váleček. Štětcem natřete hrany a rohy. Dávejte si pozor, ať není vrstva příliš silná. Na opěradlo a sedák vezměte lakýrnický váleček. Profesionální trik k dosažení dokonalého výsledku je jednoduchý. Natřete plochu v pruzích a pak ještě jednou v pruzích, ale kolmo k původním. Prostě do kříže, a to hned, aby barva mezitím nezaschla. Nechte proschnout podle pokynů od výrobce na vybrané barvě a pak zbruste. Po každém broušení nezapomeňte vysavačem odstranit prach, který by vám jinak udělal hrudky v novém nátěru.
Teď se můžete pustit do barevného tvoření. Kdo si nevěří, může použít třeba šablonu. Když bude židle jen dekorační, snadno ji vyzdobíte ubrouskovou metodou.
Naše tipy
*Při výběru štětů se řiďte tím, na jaký druh nátěru jsou určeny. Jiné jsou pro vodou ředitelné a jiné na syntetické. Proč? Ty na vodu ředitelné barvy se nemusí snést s ředidly.
*Natírat se štětcem se vám bude lépe, když ho povedete volně ze zápěstí a občas s ním otočíte kolem jeho osy.
* Každý nátěr je potřeba nechat proschnout tak, jak doporučuje výrobce. I když se vám bude zdát už suchý, můžete ho další prací poškodit. Pak nezbývá než vše zbrousit a začít od začátku.
*Pamatujte na to, že vodou ředitelné barvy jsou skvělé, protože nejsou cítit, ale když zaschnout, už s nimi nic neuděláte. Syntetické vyčistíte ředidlem, ale vodou ředitelné ne.
*Nikdy nemíchejte akrylátové a syntetické barvy. Nepoužívejte je ani na jednom kousku nábytku, protože by na sobě dobře nedržely.
*I ten nejfantastičtější odstín barvy vám snadno namíchají v colorovacích centrech, kde mají na výběr z celé řady vzorníků.
Foto: Pinterest