Jak na vlhké zdivo? 3 nejčastější příčiny a jednoduché řešení aby vlhké stěny už nebyly pro vás noční můrou!

Vlhnutí stěn je poměrně častým poblémom v mnoha domácnostech a je třeba jej řešit. Neřešený problém totiž způsobuje tvorbu plísní, které mohou způsobit různá onemocnění dýchacích cest.

Vždy je třeba pokusit najít příčinu vlhnutí stěn, abyste našli to správné řešení.

V tomto článku si povíme o možnostech, jak vysušit mokré stěny a jak je následně ošetřit.

Nejčastější příčiny vlhnutí stěn

Dešťová voda

Je možné, že jste si to nevšimli a na vnější fasádě je trhlina, kterou voda proniká do interiéru. Zkontrolujte tedy stav vnější fasády na místech, kde vlhkost prosakuje a v případě, že se tato příčina potvrdí, použijte fasádní omítku nebo nátěr, který nepropouští vodu do zdiva a zároveň je prodyšný a propouští vodní páry.

Kondenzace vody

Tento problém vzniká tehdy, když je v místnosti nižší teplota, která se blíží k rosnému bodu a vysoká vlhkost vzduchu. V zdech se začnou hromadit vodní páry, které se přes izolaci nedostanou ven (například při zateplených domech). Dům takříkajíc “nedýchá” a to je příčinou hromadění vlhkosti na stěnách. Většinou se tento problém vyskytuje na méně vytápěných a málo větraných místech jako je chodba, či sklep.

Abyste tento problém odstranili, mohlo by v případě možností pomoci častěji větrání, jakož i zvýšení teploty vytápěním. Pokud toto řešení není možné, doporučuje se natřít stěny speciálním termokeramickým nátěrem, který vytáhne ze stěny vlhkost a zabraňuje tvorbě plísní.

V obou případech je nutné případné vzniklé plísně na stěnách odstranit přípravkem proti plísni.

Absorpce vody ze země

Tento problém vzniká, když nám zdi nasávají vlhkost ze země od základů domu. Účinným řešením je odvodnění okolí domu. Můžete například vykopat spádovou rýhu kolem základů domu a vyložit ji drenážní fólií, kterou potáhnete až nad úroveň terénu. Do rýhy umístěte perforované trubky, které odvedou vlhkost a zasypte štěrkem.

Oprava navlhlých stěn

Pokud se vám problém s vlhkostí podařilo odstranit a potřebujete vyřešit i estetickou stránku, abyste více nebyli flekaté od zatečení, postupujte podle těchto pokynů.

1. Před zahájením zvažte dezinfekci stěny pomocí chloru nebo peroxidu vodíku a také odstraňte případné plísně. Pokud se objevuje plíseň, doporučujeme nastříkat na místa koloidní stříbro. Koupíte to běžně v lékárně.

2. Opravte vzniklé pukliny, zda spáry podle rozsahu poškození a vyrovnejte.

3. Z nabídky barev na trhu si vyberte speciální barvu proti vlhkosti a proti plísním.

4. Naneste ji v tenké vrstvě, aby se nevytvořily vypouklé nánosy.