Jak mít krásná vlastní rajčata

V předchozím článku jsme si řekli, jak si připravit semínka na vysévání rajčat a další zeleniny. Teď poradíme, jak se o ně dál postarat, abyste v létě mohli sklízet krásné šťavnaté plody.

Pokud už tedy máte semínka vybraná a patřičně připravená, dejte je osušená na vrstvu substrátu, jemně posypte trochou  substrátem a přimáčkněte. Vyhněte se nejčastější chybě při předpěstování, a to příliš silné vrstvě substrátu nad semenem. Klíčení je pak pro semeno příliš náročné,  trvá dlouho a někdy se ani nepovede. Vysetá semena nezapomeňte zalít a dát opět pod sklo, proděravělou fólii nebo do mikrotenového sáčku. Dobře drží vlhkost a teplo. Použít se dají i ustřižené PET lahve. Sazebník dejte na slunné a teplé okno, nejlépe na jižní straně, a udržujte substrát stále mírně vlhký.

Nezapomeňte pikýrovat

Když se objeví rostlinky, nespěchejte a počkejte, až nasadí pravé lístky – pak je potřeba je pikýrovat, tedy přesadit. Dejte je do nového substrátu se živinami ve správných rozestupech, asi po 8 centimetrech, aby si navzájem nekonkurovaly.  Když nemáte skleník ani pařeniště, přesuňte rostliny na venkovní  záhony raději až po zmrzlých.