Není nic lepšího než skvostný bramborák okořeněný pořádně řízným českým česnekem. A když si ho navíc vypěstujeme sami, chutná dvojnásob.
Zbyl vám ještě volný zrytý záhonek? Tak si vysaďte česnek vlastní. Teď na podzim se sází buď paličák nebo nepaličák. Paličák poznáte tak, že na záhoně jde do květu, který byste měli včas ustřihnout. Samotná cibulka má uprostřed silný tvrdý stvol, kolem kterého jsou do kruhu stroužky. Nepaličák nemá zbytek stonku a stroužky jsou ve shluku.
Záhon by měl být na slunném stanovišti s písčitou půdou, kterou obohaťte o trochu zralého kompostu. Dodržujte střídání plodit. Na jednom záhoně by česnek neměl být další rok. Přestávka by měla být až pět let.
Sadbu namořte
Nejlepší je pro sadbu vyrazit k nějakému pěstiteli, který vám skutečně prodá českou odrůdu. Stroužky by měly být namořené, aby ho nenapadlo háďátko.
Kdo si potrpí na rovné řádky, může si na záhon udělat linie nataženým provázkem. Stroužky dávejte bříškem dolů v rozestupu 5 až 7 cm. Řádky od sebe udělejte asi dvacet centimetrů. Proč bříškem dolů? Protože tak listy porostou rovně a nebudou si jednotlivé rostliny navzájem překážet. Když si nedáte pozor, porostou listy všemi směry a budou si stínit.
Česnek by se měl sázet ve chvíli, když teplota půdy klesne k osmi stupňům. Chlad ochrání stroužky před houbovou chorobou – fuzáriem. Přes zimu se česnek pěkně uchytí, vystrčí první listy a na jaře rychle vyroste.
Kromě toho, že má nekonečné množství ocítí v kuchyni, pomáhá proti chřipce, je skvělý na vysoký krevní tlak a snižuje cholesterol. Zápach česneku z rukou nejlépe dostanete, když v dlani promnete petrželovou nať. Nadrobno nasekaná petrželová nať se dá taky přidat do bramboráku a domácnost tak bude méně cítit.