Kdo ho nezná, jako by nebyl. Řeč je o zázračném kokosovém oleji s blahodárnými účinky. Vzali jsme ho domů a vyzkoušeli, jak ve skutečnosti funguje.
Když jsem se poprvé dozvěděla o kokosovém oleji, měla jsem ho za stejný zázrak, jako byly kdysi výrobky firmy Amway. S jedním takovým jste podle dealerů mohli čistit zuby, mýt nádobí a užívat proti nevolnosti. Ale kokosový olej takový zázrak skutečně je. Vyzkoušeli jsme ho doma a teď na něj nedáme dopustit. V jedné skleničce se skrývá dokonalý pomocník nejen při kosmetických procedurách, vaření nebo masážích. Není sice tak zázračný, jak prodejci tvrdí, ale své místo v koupelně a kuchyni rozhodně má.
Za studena lisovaný
V první řadě je ovšem potřeba dát pozor na to, jaký olej si kupujete. Není olej jako olej. Ptejte se, odkud je získáván a jak je zpracováván. Velmi často se totiž kokosový olej vyrábí přímo z dřeně uvnitř ořechu, která ale není zdaleka tak bohatá na vitamíny či antioxidanty. Když už chcete investovat, tak si vybírejte ty, které jsou za studena lisované z nejcennější části ořechů, gelovité vrstvy mezi dření a mlékem. A nejlépe v bio kvalitě. Budou sice dražší, ale vyplatí se.
1. Na obličej i tělo
Kokosový olej je skvělý jako kosmetický doplněk. Má vysokou biologickou hodnotu, spoustu aktivních látek a vitaminů a výborné detoxikační účinky. Je dokonalý pro výživu pleti. Zkoušeli jsme se s ním doma mazat ráno i večer. Nejprve jsem měla obavy, že budu mít pleť dlouho mastnou, ale vsákne se rychle a zbyde hebký pocit a příjemná vůně. Hodí se na obličej i tělo. Pěkně pokožku regeneroval, vyživoval, hydratoval a chránil. Podle studií napomáhá zpomalení stárnutí kůže. Protože má antiseptické účinky, hodí se i na pupínky a drobné ranky, pomůže také s hojením jizev.
2. Proti pocení
Dobrou vychytávkou je máznout si trochu oleje do podpaždí. Můžete si ho dát i po holení jako balzám na citlivou pleť. Kůži zklidní a navíc působí i jako účinný přírodní antiperspirant. Nemá sice tak dlouhý účinek jako chemické, ale zase je přírodní.
3. Zdroj vitamínů a minerálů
Kromě toho, že dobře voní, olej také skvěle chutná. A nejen to, Když si dáte denně lžičku, uděláte něco pro zdraví. Kokosový olej obsahuje důležité látky. Lžička vám dodá vám dostatek zinku, selenu, vitamínů A, D, E a K, ale také nenasycených mastných kyselin. Omega-3 kyseliny jsou důležité pro vývoj mozku, růst a chrání organismus před srdečními a cévními chorobami. Podle našeho hesla, co nás nezabije, to nás posílí, mu věříme víc než chemickým doplňkům stravy.
4. Bělení zubů
Podle prodejců si s kokosovým olejem také vybělíte zuby. Nanesete ho na zuby a jemně masírujete. Olej by měl zuby vyčistit od plaku a pravidelným užíváním vybělit. Navíc má díky antioxidantům a antiseptickým účinkům tlumí také záněty dásní. Doma jsme to zkoušeli, ale po týdnu jsme viditelnější rozdíl neviděli. Rozhodně doporučuji opatřit si na to nový kartáček. A pak také varuji, že tahle kúra není pro odpůrce sladkého. Po celou dobu čištění máte v puse pocit, že jíte tyčinku Bounty. Podobný problém ale asi nemají vyznavačky ajurvedy, které přísahají, že mají odzkoušené, že používání kokosového oleje je skvělé proti zubnímu kazu.
5. Do koupele
Jednou týdně si také můžete dopřát relaxační kokosovou koupel. Do vany stačí přidat jednu lžičku a nechat rozpustit. Pak se pěkně natáhnete, pustíte oblíbenou muziku, zapálíte svíčku nebo přidáte sklenku něčeho dobrého a můžete odpočívat. Kůže bude po koupeli pěkně vláčná. Kokos navíc provoní místnost a dodá vám dobrou náladu. Tak tohle funguje na sto procent. Vana je sice pak trochu mastnější, ale to je jen detail.
6. Vlasová maska
Co se nám naopak velmi dobře osvědčilo, byla vlasový zábal. Hodně jsem o něm četla na netu, a tak jsme se ho rozhodli vyzkoušet. Kokosový olej rychle povolí, takže stačí vzít ho trochu do dlaní, a rozetřít do vlasů, zabalit do ručníku a nechat působit. Někdo nechává v koupací čepici přes noc, ale nám stačilo dvacet minut a pak vlasy běžně umýt. Vlasy nejen krásně voněly, ale byly i nádherně lesklé. Navíc zábal skutečně pomohl proti lupům a roztřepeným konečkům. Příjemně nás překvapilo, že se po kúře vlasy víc nemastily.
7. Detoxikační kúra
Rychlou detoxikační kúru si můžete udělat doma, když si dáte do úst lžičku oleje. Necháte rozpuštět a po 15 minutách vyplivnete a vypláchnete. Olej na sebe údajně naváže toxiny z těla. V jednom cyklu 3–4 týdny byste měli kúru opakovat dvakrát ročně. Tak tohle jsme rovnou vzdali, protože 15 minut žmoulat olej v puse se nikomu podruhé nechtělo.
8. Masáže
Kokosový olej doma zabodoval i při masážích. Stačí trochu nabrat a promasírovat třeba zatuhlý krk nebo bolavá záda. Oproti masážním olejům neteče, ale pěkně zůstává na místě a „klouže“, takže masírování jde pěkně od ruky.
9. Na dietu
Dietologové doporučují kokosový olej, který stimuluje organismus, déle se tráví, a tak snižuje pocit hladu. Výhoda je, že se v těle neusazuje. Dejte si pár lžiček a přejde vás pocit hladu. Navíc máte pocit, že si právě dáváte nějakou kokosovou mlsku. Opět rada pro silnější a odpovědnější jedince, kteří mají rádi sladké a kokosové. Doma se po prvotním nadšení všichni vzdali.
10. Do kuchyně
Na panenském oleji můžete i smažit. Je tepelně stabilní až do 200 °C a nepřepaluje se. Pro sovu vůni se hodí hlavně na sladké pokrmy, jakou jsou palačinky, lívance, buchty vánoční cukroví. Ale použít ho můžete i na orientální kuchyni, především thajskou nebo zastudena do salátů. Namazat se dá i na chleba. Vyzkoušeno a můžeme jen doporučit. Je to sice trochu drahé vaření, ale chutné.
11. Balzám na rty
Když je teď venku sychravo, vyplatí se rty hýčkat nějakým balzámem. Třeba právě kokosovým olejem, který rty zvláční a zacelí. Odmázli jsme si trochu do kelímku od stínů a nosíme je po kapsách. Tak jako u jiných balzámu se z nanášení stává velmi rychle posedlost.
foto: nurtutedmama.net