DIY: Dokonalý květináč z bubnu od pračky

Odporoučela se vám stará pračka do pračkového nebe? Tak si z ní nezapomeňte vzít skleněné víko a nerezový buben. Oboje se skvěle hodí na zahradu jako květináče.

Starý nerezový buben z pračky je na osazení květinami jako stvořený. Na rozdíl od květináčů z terakoty ho pobyt na zimní  ani letním povětší venku nijak neohrozí. I po dvou letech na zahradě vypadá stále stejně . Stačí ho pláchnout vodou a je jak nový. Jen si jeho umístění na zahradě musíte předem dobře rozvážit. Má totiž takový trn, který zapíchnete do země. Když ho navíc naplníte zeminou, je hodně těžký. Kdo na zahradě nasbírané velké kameny, může buben ještě přizdobit.

Potřebujete

Buben z pračky
Zahradnický substrát
Keramzit nebo písek
Okrasnou kapustu
Malou túji
Vřes obecný
Mulčovací kůru

Postupně zasaďte osazování bubnu

Postupně zasaďte jednotlivé rostliny.

Jak na to

1
Dno bubnu je nejlepší na dvou místech navrtat, aby vznikly odtokové otvory. Ty pak zakryjte střepem z květináče. ale já to neudělala, a rostliny prosperují výborně. Na dno nasypte dvoucentimetrovou vrstvou keramzitu nebo písku. Voda tak bude moct odtékat a nebude v zimě zamrzat. Do poloviny bubnu nasypte substrát.

2
Rostliny vyklepněte opatrně z květináče a zasaďte do stejné hloubky, jako byly. Při osazování respektujte, nakolik se jednotlivé rostliny rozrostou. Do středu patři nejvyšší a na kraje nižší nebo plazivé. Záleží, co si vyberete. Dosypte zeminu až po okraj.

3
Povrch posypte vrstvu mulče. Ochrání kořeny před mrazy, zabrání vyššímu odpařování vody a také nepropustí plevel . Okrasná kapusta sice mrazy nepřežije, ale bude až do jara vypadat stále pěkně. Naopak vřes a túje vydrží všechno.

 Náš tip

Pro jarní výsadbu se hodí macešky, sedmikrásky, čemeřice, pomněnka lesní nebo violka zahradní.

DIY: Ze starého bubnu nový květináč

DIY: Ze starého bubnu nový květináč

 

A pokud se vám nehodí zrovna květináč, mrkněte se, jak úžasně vypadá na terase ohniště z bubnu od pračky – ZDE.

 

Foto: Maru