DIY: adventní věnec krok za krokem

Chcete si udělat klasický živý adventní věnec, ale nechce se vám za něj platit pár stovek? Advent už je skoro tady, tak se musíte rozhodnout.  Máme pro vás nejlevnější řešení – vyrobte si ho sami. Korpus může být od loňska a větvičky nastříháte na zahradě nebo v lese.

Potřebujete
Slaměný korpus můžete použít několik let po sobě.

Slaměný korpus můžete použít několik let po sobě.

*slaměný nebo polystyrenový korpus
*zelený vázací drát
*větvičky jehličnanů a cypřišů
*tavnou pistoli
*4 bodce na svíce
*pomerančovou kůru
*4 svíčky
*věci na zdobení
*tavnou pistoli

 

 

 

Jak na to

1
Větvičky si nastříhejte na stejnou délku. Postupně je dávejte na slaměný korpus. Mixujte různé druhy a barvy. V našem případě je to túje a smrk stříbrný, který dobře vypadá, nepekelné píchá. Nejjednodušší je ostříhat to, co máte na zahradě. Vázacím drátem větvičky připevněte ke korpusu. Dobře utahujte, ať věnec drží.

Postupně přivazujte větvičky zeleným zahradnickým vázacím drátkem.

Postupně přivazujte větvičky zeleným zahradnickým vázacím drátkem.

2
Když máte hotový zelený věnec, rozhodněte se, jestli bude na stole nebo viset. Pak je potřeba udělat očko a pověšení z drátku nebo provázku. Když bude na stole, zapíchněte bodce na svíčky. Tím si vymezíte prostor, kam můžete dávat dekorace.

3
Nahřejte si tavnou pistoli. Nejprve si přilepte uvázané mašle ke svíčkám. Pak dávejte další podle toho, jak se vám líbí. My jsme v prvním případě udělali věnec ve stříbrno- fialovém provedení. Nedávejte moc barev k sobě, aby nebyl přeplácaný. A hlavně si dobře rozmyslete barvy, které budou ladit s ubrusem na stole.

 

4

Jako poslední dejte svíčky. Pokud nemáte speciální s dírkou dole, nenapichujte na studené bodce. Nahřejte je třeba v  teplé vodě a pak půjdou napíchnout snadno. Jinak si svíčku snadno zničíte.

 

5
Většina jehličnanů začne postupem času padat, proto se vyplatí věnec uložit na nějaký tác nebo velký talíř. Zjednodušíte si tak přenášení a hlavně úklid. V našem případě už několik let dobře slouží staré stínidlo od lustru.

Červený věnec

adventní věnecAť si módní designeři říkají, co chtějí. Stejně je nejpopulárnější barevná kombinace na Vánoce červená se zelenou. U menších věnců, jako je ten nás, už vám kromě svíček moc místa na výzdobu nezbyde. Nesnažte se toho na věnec nacpat moc, jinak si ani nezapálíte svíčky. Hned by něco chytlo.

 

 

 

 

Stříbrný věnec
Korpus z poutí je hezký sám o sobě a můžete ho použít na další výzdobu.

Korpus z proutí je hezký sám o sobě a můžete ho použít na další výzdobu.

 

Pro ty méně zručné nebo víc líné máme tip na super rychlý a praktický věnec. Do moderních a minimalistických interiérů se moc klasicky zdobených adventních věnců nehodí. Ale to neznamená, že ho nemůžete mít. Když si jako podklad vyberete jednoduchý proutěný věnec, vystačíte si s pár kouličkami v barvě ladící se zbytkem zařízení. Jen je přilepíte tavnou pistolí. A když je po Vánocích, tak vše sloupnete a nazdobíte jen neutrálními přírodninami. Tady se budou hodit šišky a třeba nějaký ten sušený šípek. S takovou výzdobou vydržíte až do jara.

 

 

 

Foto: Maru