Zatímco stavění domečků pro ptáky má u nás dlouholetou tradici, pro hmyz je to novinka. Ale přilákat hmyz se vyplatí. Pomůže vám na zahradě v boji se škůdci a postará se o opylování.
Nechcete rostliny stříkat chemií? Tak zkuste hmyzu nabídnout luxusní ubytování vlastní výroby. Hmyzí hotel přiláká hmyz. Ten pak pomůže zcela ekologicky s likvidací škůdců a opylováním. I když je řada rostlin samosprašná, takže se opylují samy, některé potřebují pomoc hmyzu. A když bude na zahradě bydlet, bude se tu i činit.
Jak na to
Hmyzí domečky mají stovky podob. Od těch nejjednodušších, až po velké a složité. Jejich výroba je jednoduchá a fantazii se přitom meze nekladou. Postačí i odřezek kmenu navrtaný vrtačkou, dutá cihla, stříska vyskládaná nařezanými bambusovými tyčemi, rákosem nebo zbytky trubek. Použít můžete i navrtané větve s měkkou dužninou, stonky slunečnic či divizny, šišky, slámu, květináče, polena. Prostě potřebují cestičky a jeskyňky, do kterých se schovají. Otvory by měly být mezi třemi až deseti milimetry. Do nižších pater se budou stěhovat třeba škvoři a do vyšší pak včely.
Kam s ním
Domeček by měl mí zadní stěnu krytou pletivem, aby se tam nedostali ptáci. Proto ty je hmyz vítanou pochoutkou. Hotelu bude dobře na jižní stěně a pod střechou, aby na něj nepršelo. Nikdy otvory nečistěte, tak jak to děláte s ptačími budkami.
Když se nastěhují
Možná vás napadlo, jak se pozná, že se hmyzí nájemníci nastěhovali. Je to jednoduché. Vchod bude zavíčkovaný. Kdo tam bude bydlet? Škvoři, kteří si rádi pochutnají na mšicích, vlnatkách nebo sviluškách. Slunéčko sedmitečné zvládne za den spořádat spoustu mšic.Vosíci loví drobný hmyz a pavouky.