Brambory pěstujeme už roky, ale na rozdíl od mých rodičů, já jsem tento nápad zkusil úplnou náhodou před pár lety a od té doby to jinak nedělám. Brambory sázím v červnu-červenci a úrodu sbírám postupně až do prosince. Brambory jsou krásné, velké a ani gram hnojiva či okopávání. Doporučuji vyzkoušet každému – možná jako malý experiment.
Sázení brambor před letem: Tajemství úspěchu
Minulý rok jsme měli seno, které se nepodařilo dobře dosušit a tak jsme před letem přemýšleli, co s ním.
Já jsem zkusil tento nápad – seno jsem jen rozdělil na hromádky (řádky), část jsem nechal jen v kupce a naklíčené brambory jsem vložil přímo do sena.
Nebo uložíme na seno a přikryjeme druhou vrstvou sena.
A to je vše – brambory pak už nepotřebovali žádnou péči, vyrostly samy. Mají totiž rádi provzdušněnou půdu a navíc v seně mají vše co potřebují, proto netřeba přidávat už žádné hnojivo. Jen sledovat, jak krásné a rychle rostou!
Postup:
- Na nedotčenou půdu (s trávou i plevelem), jsem položil karton.
- Zalil jsem a rozsypal trošku zeminy jen na zatížení kartonu.
- Na to přišlo asi 30/40 cm silná vrstva slámy, znovu par lopat starého substrátu jako těžiště a do toho naházíme brambory.
- Znovu přikryjeme asi 30 cm vrstvou “slámy”.
- Vše vydatně polité čerstvým deštík v ten den. To bylo opravdu všechno.
Je to výborné i do malých zahrad, protože stačí jedna vyšší kopa, do které sem tam zapíchnete brambor.
Brambory byly tvrde krásné, jako malované, ještě v prosinci jsem asi kilo dvě vytáhl, když jsem tu kopu rozebíral. Čili z mé strany zaver, určitě ano, pokud bych měl k dispozici slámu, určitě bych jinak nesázel. Mandelinku bramborovou jsem během pěstování v seně ani neviděl, ale velký pozor na plzáků, tím se v seně líbí. Kolem záhonu jsem proto rozsypal piliny jako ochranu proti plzáků a byl klid. Brambory jsem ani nepredkličoval.