Všimli jste si někdy, že na zadní straně obalu ze zubní pasty je barevný čtvereček? Některá média uvádějí, že nám čtverečky mohou napovědět něco více o kvalitě zubní pasty, kterou používáme. Je to ale skutečně tak?
Pátrali jsme po významu záhadných čtverečků a zjistili jsme zajímavé věci. Vyberte si svou zubní pastu mnohem lépe, rychleji a zodpovědněji.
Kýžený efekt už víc nemusí být jen požadovaný. Často si bereme z regálů drogerií zubní pasty, které mají obrovský nadpis hlásající jejich bělící účinky. Faktem zůstává, že o skutečném účinku, který daná pasta může na zuby mít, říká její zadní strana.
Pokud si kupujete pasty od seriózních výrobců, měli byste díky malým barevným čtverečkům jedním pohledem zjistit, na co konkrétní pasta opravdu funguje.
Takto to alespoň tvrdí některé stránky. Jedná se však o ničím nepodložené informace. Pojďme se tedy podívat na to, jak by to „prý“ mělo být, ale ve skutečnosti jsou tyto informace pouze klamavé.
Záhadné čtverečky
Zelený čtvereček ze zadní strany tuby prý označuje, že pasta je složena téměř výhradně z přírodních složek. Takových zubních past je na trhu opravdu jako šafránu. Kromě toho, podobné zelené označení můžete běžně vídat i na jiných kosmetických prostředcích založených na přírodní bázi.
Modrý čtvereček by měl hovořit o tom, že pasta obsahuje jak chemické, tak i přírodní složky.
Červený čtvereček naopakk přiznává, že v pastě je sice malé, ale přece ne zanedbatelné množství nebezpečných chemikálií. Zuby si s takovou pastou můžete umýt opravdu bez obav. Problémy mohou nastat, pokud byste pastu snědli, a to zejména v zvýšeném množství.
Černý čtvereček je „nejnebezpečnější“. Ten označuje přesně ten druh past, které jsou téměř stoprocentním chemickým produktem, tedy neobsahují žádné přírodní složky.
Kde je pravda?
Tyto informace jsme se ale rozhodli ověřit a zjistili jsme, že se jedná o nepravdivou informaci, která se ba různé stránky dostala už v roce 2013. Jak uvádí stránka hoax.cz, tato zpráva k nám přišla z anglických zdrojů a rozšířila se i u nás.
Barevné označení na zubních pastách nehovoří o jejich kvalitě a obsahu. I proto byste měli být v pozoru a vždy si raději dobře přečtěte informace o složení zubní pasty, kterou se chystáte používat.
Studie dokazují, že časté návštěvy u zubního lékaře si zapříčiňuje nejednou i sami, a to zejména používáním bělících past nebo zubních prášků. Rovněž pasty složené téměř výhradně z chemických přísad poškozují zubní sklovinu a i ty nejkvalitnější ji dokážou při dlouhodobém používání zcela zničit. Pokud se ptáte, jak je možné, že takové pasty se dostanou na trh, odpověď nehledejte. Je to zbytečné.
Rozhodně se vyhýbejte všemu, co je na vašich zubech drsné – tedy pastám s obsahem drobných částeček nebo zubním práškům či výrobkům neověřených komorou. Způsobit si kromě zkažených zubů můžete i nadměrné žloutnutí zubů, alergie nebo astmatické záchvaty. A to jsme ani netušili, co všechno dáváme do úst!