Na konferenční stolek postačí 2 palety, spojovací materiál a trocha barvy

Hledáte vhodný stolek do Vaší domácnosti, ale žádný Vás dosud nezaujal? Nevyhovuje Vám velikost, barva nebo se Vám zdají ceny za takový nábytek přemrštěné?

Jednoduchým řešením je vyrobit si šikovný konferenční stolek, jehož barvu si přizpůsobíte zcela podle sebe. Nemusíte mít žádné obavy, tuto kreativní činnost s maximálně užitečným a vizuálně lákavým výsledkem zvládnete i sami. Stačí si jen vyhrnout rukávy, přichystat nářadí, palety, barvu a nový originální stůl bude za chvilku stát i ve Vašem obývacím pokoji.

Nábytek si můžete sami vyrobit

Jakkoli moderní nebo luxusní nábytek je dnes možné koupit v obchodech, ten ručně dělaný má přece jen jedinečné kouzlo, kterému se nic nevyrovná. Jen si představte, originální konferenční stolek s barvou dle Vašeho vlastního výběru, který se nejenže skvěle hodí ke zbytku zařízení ve Vaší domácnosti, ale navíc je výsledkem Vaší vlastní práce. A to se v dnešní době velmi cení!

Podívejte se na návod, jak si super stolek ve vintage stylu vyrobila jedna šikovná žena, která svůj postup sdílela s ostatními. Uvidíte, že se s tímto návodem na výrobu tohoto stolku vrhnete hned rovnou i Vy!

Co budete potřebovat?

  • 2 dřevěné palety
  • 4 kolečka pod stolek
  • bezpečnostní pomůcky (ochranné brýle a rukavice)
  • přímočarou pilu
  • brusku
  • vrtačku
  • brusný papír
  • barvu (dle výběru)
  • lak na dřevo
  • šrouby a matice

Jak na to?

K výrobě stolku nepotřebujete, aby byly palety nové, proto Vám postačí sehnat opotřebené za sníženou cenu a při troše štěstí i zdarma. V zájmu vlastní bezpečnosti však vždy používejte ochranné brýle i rukavice, díky kterým se vyhnete případným zraněním.

Nejprve si připravte palety. Pomocí přímočaré pily z nich upilujte trochu méně než polovinu tak, aby Vám střední spojnice zůstala. Stejně upilujte i druhou paletu.

Upravte povrch palet

Pomocí elektrické brusky následně vybruste celý povrch palet. Všude, kde se bruska dostane, přejeďte po dřevě, abyste odstranili případné nečistoty i nerovnosti a zjemnili tak povrch celého stolu.

Tam, kam se bruska nedostane, použijte menší brusku s vyměnitelnými hlavicemi, nebo plochu opracujte ručně pomocí brusného papíru. Plocha by měla být ve výsledku hladká na dotek. Pokud jste požadovaného efektu nedosáhli, na závěr použijte brusný papír s jemnějším zrnem.

Nezapomeňte na vhodný nátěr

Následně paletu natřete vybranou barvou na dřevo.

Pokud chcete dosáhnout takzvaného vintage efektu, po uschnutí barvy paletu znovu narychlo obruste.

Pomocí štětce celou paletu důkladně zbavte prachu.

Abyste barvu dobře zafixovali, použijte na závěr lak na dřevo. Podle požadovaného výsledného efektu si zvolte mezi matným a lesklým lakem.

Následně připravte díry kvůli spojení palet. Na spodní část palety vyvrtejte 2 díry do každé ze tří desek. Do druhé palety zatím nevrtejte.

Jste téměř u konce

Položte palety na sebe tak, aby se obě dotýkaly svojí spodní stranou. Paleta, do které jste vyvrtali otvory by měla být nahoře a do děr dejte například hřebík, kterým si označíte místo vrtání na druhé paletě.

Hřebíkem „vyškrábejte“ značku i na druhé paletě, abyste věděli, kde vyvrtat znovu díry. Na závěr palety znovu spojte a upevněte je šrouby (s velkými hlavami) a maticemi.

Na závěr připevněte ke stolu 4 kolečka pomocí šroubů.

Váš stůl se nyní může vyjímat v jakémkoliv prostoru.

Pro lepší instruktáž si doporučujeme prohlédnout i toto krátké video obsahující celý postup výroby.

Přejeme Vám hodně štěstí při této kreativní práci!