Před několika lety nám začaly všechny ovocné stromy v zemi vysychat, a protože mi nic nepomohlo, moje sousedka mi poradil, abych odřezal a pěstoval nové stromy, než budou stromy úplně suché. Nejprve jsem si myslel, že to určitě nebude fungovat, a pokud ano, bude to velmi obtížný a zdlouhavý proces. Byl jsem však velmi potěšen, že to bylo poprvé, kdy strom rychle rostl a získával sílu. Ano, trvá to déle než nákup malého stromu, ale výsledek stojí za to – minimální, nedáte nic na vyzkoušení.
Pokud vás baví pohled na rostoucí a rostoucí stromy, které získávají sílu každý týden, a navíc je všechny pěstujete sami, určitě to zkuste.
Nejprve ze stromu vyřízněte nejrovnější ověsy silných a mladých větví. Použijte ostrý nůž nebo kleště a pokud možno řezejte pod úhlem.
Poté tyto kousky očistíme od listů a postranních výhonků – zůstane nám pouze holá větev o délce asi 20-25 cm (délka by měla být taková, aby větev zapadla do plastové láhve, kterou máte k dispozici).
Nalijte asi 5 cm vody do plastové láhve a vložte zbytky dovnitř. Uzavíráme a jednoduše necháváme přírodu dělat svou práci. Je vhodné otevřít nádobu sem a tam, aby se vyčistil vzduch. Chcete-li urychlit proces tvorby kořenů, přidejte do vody trochu urychlovače zakořenění. Tím se proces zrychlí. Někteří lidé doporučují přidat běžnou skořici, má stimulační a antibakteriální účinek.
Asi po dvou týdnech si můžete všimnout, že na povrchu větve se objevují malé výstupky – zárodky nových výrůstků). To je znamení, že nyní můžeme transplantovat řezání do půdy.
Vysadíme menší nádobu nebo plastovou láhev na chráněném místě a zaléváme ji než jiné rostliny. Když bude silnější, můžeme ji transplantovat do půdy nebo do většího květináče, ve kterém strom dokonce převaluje. Na jaře a v létě jej necháme klidně na balkóně chráněném před tvrdým sluncem. Tímto způsobem jsem rozmnožil švestky, meruňky a vzácné třešně mého souseda. Už se těším na své vlastní ovoce. Vyžaduje to více trpělivosti, ale stojí to za to!