Opravář praček mi poradil tajemství: Držte se ho a vaše pračka nebude potřebovat opraváře a bude běžet jako hodinky celé roky !

Je obtížné si představit moderní byt bez pračky. Vložíme věci do bubnu, stiskneme tlačítko a po chvíli je vyjmeme a necháme uschnout. Aby vám pomocník co nejdéle důvěrně sloužil, musíte mu poskytnout náležitou péči. Opravář pračky uvádí, že nejčastější příčinou problémů s pračkou je vrstva vodního kamene a nečistot na topném prvku. Doporučil nejjednodušší způsob, jak ji vyčistit. Sledujte to alespoň jednou za 3 měsíce.

Jak levně vyčistit pračku

Podle statistik je jednou z hlavních příčin selhání pračky – tvorba souvislé vrstvy vodního kamene a usazenin na topném článku, jakož i zanášení filtru.

Jak se jednoduše zbavit vodního kamene ?

(Trubkový elektrický ohřívač) vykonává funkci ohřevu vody v bubnu pračky na provozní teplotu. Pokud množství nečistot ve vodě přesáhne standard – riziko selhání ohřívače je velmi vysoké. Při každém promývání se vrstva sedimentu stává těžší a těžší, dokud nakonec tato složka prášku přestane fungovat úplně.

Jak vyčistit pračku pomocí kyseliny citrónové

Podle opraváře je nejlepší čisticí kyselina obyčejná pro čištění usazenin. Pro pračku o objemu 5 litrů budete potřebovat 100 – 120 g. Nalijte kyselinu do nádoby na prášek a začněte prát při 60 stupních po dobu 1 hodiny nebo déle. Kromě ohřívače vody pomůže tato metoda také vyčistit buben pračky!

Jak vyčistit pračku pomocí octa

Do nádoby na prášek nalijte 200–250 ml 9% octa. Ocet dokáže ohřívač rychle vyčistit, ale jeho pevnost může poškodit gumové části – hadice a těsnění. V tomto případě je kyselina citronová bezpečnější volbou.

Někteří profesionálové doporučují při mytí pravidelně přidávat kyselinu citronovou do detergentů. Kyselina citronová pomáhá změkčit vodu, odstraňuje nepříjemné pachy a zpomaluje tvorbu usazenin a vodního kamene.

Jak vyčistit filtr pračky ?

Otevřete víko, které umístíme na podlahu: může unikat až litr vody! Potom odšroubujte víko proti směru hodinových ručiček a odstraňte veškeré nahromaděné nečistoty – i samotný filtr by měl být vypláchnut minimálně vodou, nejlépe čistit starým zubním kartáčkem a saponátem. Poté stejným způsobem vložte filtr do pračky a upevněte jej.

Čištění zásobníku na prací prostředek

Vyndejte zásobník. Do kyblíku nalijte trochu bílého pracího prášku a do něj nalijte Savo vůní. Promíchejte a vložte zásobník do této kapaliny. Nechte v této směsi několik hodin – nebo dokonce přes noc. Pak jen opláchněte.

Tekutinu však nevyleji – namočíme do ní hadr a na chvíli vložíme do otvoru po zásobníku . Necháme působit a poté opláchneme čistou vodou.

Čištění pod gumovým těsněním

Smíchejte bělidlo s teplou vodou v poměru 1: 1, navlhčete starý ručník a otřete všechny vnitřní povrchy. Pokud je špína velmi těžká, nechte ručník vložený do těsnění po dobu 30 minut. Poté otřete a osušte.