Známá anglická důkladnost je schopna povýšit absolutně jakoukoli triviální aktivitu na úroveň vědy. To platí také o něčem tak zdánlivě jednoduchém, jako je příprava vajec.
Asistenti laboratoře na katedře lékařského výzkumu na University of Birmingham pečlivě studovali chemické reakce, ke kterým dochází během přípravy vajíček. Odborníci dospěli k závěru: voda, která zůstává po vaření vajec, je plná živin, které můžete perfektně použít!
Vlastnosti vody po vaření vajec
Vaječná skořápka se skládá z 90% uhličitanu vápenatého. Obsahuje také 27 dalších prvků, včetně fosforu, fluoru, mědi, křemíku a zinku. Při vaření vajec je voda nasycena ionty vápníku a dalšími stopovými prvky.
Vápníkové ionty jsou specifické v tom, že mohou snadno pronikat do a z organické buňky. Spouštějí chemické reakce v buňce, které zahajují syntézu živin.
Tato vlastnost vody po vaření vajec je zvláště cenná pro zahradníky. Během pozorování chemici zjistili, že taková voda zvyšuje rychlost růstu zelené hmoty 10krát. Semena zavlažovaná touto vodou se vyvinou v silné a vytrvalé rostliny. Sazenice jsou odolnější vůči škůdcům a chorobám.
Kromě přímé stimulace růstu rostlin pomáhá voda po vaření vajec udržovat kyselost půdy v rozmezí 5,5-6,5 pH. To je důležité, protože neutrální prostředí poskytuje rostlinám optimální podmínky pro absorpci živin. To se samozřejmě nevztahuje na rostliny se specifickými požadavky na kyselost půdy (např. Hortenzie).
Jak používat vodu po vaření vajec
Po uvaření vajíček nalijte vodu do samostatné nádoby, nechte ji vychladnout a použijte ji k zavlažování a stříkání pokojových rostlin během dne.
Rostliny s nedostatkem vápníku lze snadno identifikovat: listy se suchými špičkami a hnědými skvrnami. Výhonky budou růst pomalu s malými listy. Voda po uvaření vajec je na to nejlepší lék.
Takže slepičí vejce jsou doslova bez odpadu. Skořápka je přirozeným zdrojem vápníku a zároveň vynikajícím pomocníkem pro zahradníky (ochrana před šneky, výživa rajčat). A jak vidíte, vodu po vaření vajec skvěle využijete na mnoho způsobů.