Vánoce se blíží a je čas myslet nejen na dárky, ale také se můžete těšit na zvyky spojené s Vánoci. K tradičním znakům Vánoc nepatří jen stromeček, kapr a svíčky. Nezapomínejte na olovo, pantofel ani na jablko!
Jablíčko, budu mít štěstíčko?
Rozkrajování jablka patří k těm nejběžnějším tradicím, které každoročně rodiny plní. Že to neznáte? Je čas začít s věštěním z jablka! Stačí si vzít krásné velké červené jablko a rozpůlit ho. Pokud se vám uprostřed zobrazí hvězdička, znamená to štěstí. Pokud se objeví kříž, znamená to opak – smrt či nemoc. Podobně se věští také z vlašských ořechů. Pokud rozlomíte skořápku a vnitřek je zdravý, znamená to radost a štěstí. Naopak černý vnitřek přináší smutek a neštěstí.
Vdám se, nebo se nevdám?
Tento zvyk patří hlavně svobodným dívkám. Pokud si dívka stoupne zády ke dveřím a pravou rukou hodí za sebe pantofel, ukáže se, zda se bude konat další rok svatba. Jednoduše – pokud je špička střevíce směrem ven, vdá se, pokud směřuje pata ven ze dveří, dívku další rok nečekala žádná svatba. Zůstala tak říkajíc „na ocet“.
Polibek pod jmelím
K Vánocům patří také neodmyslitelně jmelí. Jmelí se připevňuje nejčastěji na lustr nebo nad dveře. Pod zavěšeným jmelím má právo muž políbit jakoukoli ženu či dívku. Obyčejně se však pod jmelím líbají zamilované páry, jejichž láska má být potom po celý rok zelená a šťastná – tak jako jmelí. I když pod jmelím nikoho líbat nechcete, není špatné nějaké pořídit a darovat ho někomu blízkému. Přinese mu to štěstí do domu.
Olověné štěstí
Staročeský zvyk lití olova zabere možná více času na přípravy i provedení, má ale své jedinečné kouzlo. V čem to je? Na kamnech nebo nad plamenem se nechá roztavit olovo, které se poté lije do studené vody. Až vznikne nějaký obrazec, ostatní usuzují, co za tvar vzniklo, co to dotyčnému v příštím roce přinese. Například svobodným dívkám se z olova mohl vylít monogram či tvář toho, kdo je jim určen.