Jako sladké hlavní jídlo nebo odpolední dobrota pro mlsné jazýčky – je jedno, jak je podáváte, v každém případě bavorské vdolečky máloco překoná! Naštěstí udělat si je doma není tak složité a tácem čerstvých vdolečků se můžete blýsknout nejen o masopustu.
Na těsto: 20 g droždí
2 lžíce krupicového cukru
250 ml vlažného mléka
500 g polohrubé mouky
2 lžíce změklého másla
1 vejce +1 žloutek
2 lžíce rumu
půl lžičky soli
půl lžičky citronové kůry
olej na smažení
Na plnění: džem, povidla
2 kelímky kysané smetany
1 polotučný tvaroh
vanilkový cukr
tvaroh na strouhání na ozdobu
1 Připravte si kvásek – v misce rozdrobíte droždí, přidáte lžíci cukru , lžíci mouky a polovinu mléka. Než vzejde, utřete máslo se zbývajícím cukrem, přidejte vejce a žloutek a vyšlehejte do pěny. Pak přidejte kvásek, rum, sůl a citronovou kůru. Postupně přidávejte mouku a mléko. Vznikne nepříliš tuhé těsto, které vařečkou zpracovávejte do hladka a vláčna, až se na povrchu se tvoří půchýřky.
2Pod utěrkou nechte cca 45 minut nakynout. Mezitím si připravte náplň z tvarohu a kysané smetany. Stačí smíchat kelímky smetany s tvarohem a vanilkovým cukrem a nechat chvíli v lednici.
3Nakynuté těsto pak rozválejte na na cca 1 cm silný plát a vykrajujte kolečka. Buď větší – třeba skleničkou, nebo menší – klasickým vykrajovátkem na cukroví. Menší vdolečky se lépe konzumují. Než je hodíte do rozpáleného oleje, nechte ještě cca 20 minut přikryté nakynout.
4V hrnci rozehřejte větší množství oleje – tolik, aby vdolečky při smažení plavaly. Před vhozením vytvarujte ve středu kolečka důlek a do rozpáleného oleje je vhazujte důlkem dolů. Jakmile začnou zlátnout spodní kraje, otočte a smažte z druhé strany.
5Po vyjmutí z oleje vdolečky skládejte na ubrousek, aby se zbavily přebytečného tuku. Vdolečky ozdobte lžičkou povidel či zavařeniny, lžičkou umíchané kysané smetany s tvarohem a posypte strouhaným tvarohem.
Foto: Gio