Letošní tropické léto dalo vlasům zabrat. Dlouhé byly stažené v ohonu, aby nelochtaly na krku, a krátké zase napěchované pod čepicí nebo kloboukem. Místo výstavní hřívy teď máme na hlavě suchopár. Oživte svou chloubu přírodními výživnými maskami vlastní výroby.
Obchody a kadeřnictví jsou sice plné všech možných nemožných přípravků na každý druh vlasů. Ale kromě blahodárných látek je v nich i spousta takových, o které nestojíme. Profesionální kadeřníci sice tvrdí, že jídlo má zůstat v kuchyni. Ale je otázkou, nakolik to je proto, aby prodali své produkty. Podle mě není špatné se čas od času vrátit k dřevným dobám vlastnoručně vyráběných masek a zábalů. Jen všeho s mírou. Většina zábalů pro suché vlasy obsahuje oleje. Dávejte si je maximálně jednou týdně. Při častějším používání přestanou mazové žlázy produkovat maz a vlasy jsou přesušené.
Avokádová maska
Pro suché a poškozené vlasy je ideální avokádo se skvělými zvláčňujícími a hydratačními vlastnostmi. Oloupejte a rozmačkejte avokádo, přidejte lžičku panenského olivového oleje, dvě lžičky rozpuštěného medu a našlehejte v misce. Naneste na umyté vlasy, přikryjte potravinovou fólií nebo koupací čapkou a nechte půl hodiny působit. Pak vlasy pečlivě opláchněte a umyjte trochou šamponu.
Olivový zábal
Na vysušené a zplihlé vlasy bez lesku si dopřejte zábal z panenského olivového oleje. Naneste ho na umyté a trochu proschlé vlasy. Zabalte do fólie nebo nasaďte igelitovou čapku a nechte působit dvacet až třicet minut. Důkladně vymyjte. Zábal pomůže nejen na suché vlasy, ale i při suché pokožce hlavy.
Kokosový zábal
Na výživu vlasů a zacelení roztřepených konečků je dobrý kokosový olej. Při jeho použití si nezapomeňte oblečení chránit ručníkem. Na umyté vlasy naneste kokosový olej. Tuhý je lepší, protože zbytečně nestéká. Rozpouští se při teplotě kolem 25 °C, takže ho stačí dát na teplé místo. Hřebenem ho rovnoměrně rozčešte, přikryjte igelitem. Při rychlém zábalu ho nechte působit půl hodiny a pak dobře omyjte. Nebo si dopřejte hloubkovou kúru a nechte ho na vlasech přes noc. Moc sexy to není, ale po ranním opláchnutí a uschnutí budou vlasy hladké a zářivé.
Zvlhčující melasová maska
Půl skleničky melasy dobře smíchejte se žloutkem a čtvrtinou rozmačkaného avokáda. Naneste na umyté vlasy, zabalte do fólie nebo nasaďte koupací čapku a nechte působit čtyřicet až šedesát minut. Pak dobře umyjte.
Žloutková maska
Jeho variantu si dávaly už naše babičky. Naše maminky si na hlavu plácly majolku. To je v podstatě totéž, protože na zábal v misce smícháte a pěkně našleháte žloutky, olivový olej, pár kapek citronové šťávy a můžete přidat zakysanou smetanu nebo bílý jogurt. Naneste na umyté vlasy, zabalte do fólie nebo nasaďte igelitovou čapku a nechte působit dvacet až třicet minut. Pak omyjte vlažnou vodou. Při horké riskujete, že se vám vejce ve vlasech srazí.
Vlasové devatero
1. Po létě je dobré si nechat zastřihnout konečky.
2. Nechte vlasy odpočinout od klasických gumiček. Raději si pořiďte šetrnější, která vypadá jako kroucená šňůra od starého telefonu.
3. Šampon patří ke kořínkům, konečky by zbytečně vysušoval.
4. Kondicionér naopak nanášejte na konečky. U kořínku by zapříčinil rychle maštění vlasů.
5. Nemyjte vlasy horkou vodou, vysušuje je.
6. Vlasy netřete ručníkem, jen je do něj zabalte.
7. Neberte fén hned na mokré vlasy. Nechte je chvíli proschnout na vzduchu.
8. Po domácím zábalu vlasy dobře opláchněte, pak naneste kondicionér a upravte jako obvykle.
9. Vlasové zábaly si dopřávejte maximálně jednou za týden.
Náš tip:
Kvalitní majonéza je skvělý kondicionér. Když se vám nechce nic připravovat, naneste ji na vlasy a po půl hodině dobře smyjte.