Taky jste se letos v létě rozhodli dopřát hýčkaným pokojovkám ozdravnou kúru pod širým nebem? Když uděláte některou z následujících chyb, ve zdraví se domů nevrátí.
Ať se nám to líbí, nebo ne, domácí prostředí není pro květiny nic přirozeného. Když mluvíme o pokojovkách, je potřeba si uvědomit, že původně rostly venku v teplém klimatu, pěkně to kolem nich profukovalo, vzdušná vlhkost byla pro ně příjemná a z nebe na ně padal déšť. Doma se můžete snažit sebevíc, ale nikdy nebudou mít ideální podmínky. Dny se u nás na půl roku zkrátí, v přetopených bytech je vzdušná vlhkost nízká, o čerstvém povětří si mohou nechat jen zdát a nezaléváme je vždy nejlépe. Hodně lidí chce svým květinám dopřát trochu změny a vynáší je ven. Ale často při tom zapomenou, co všechno je potřeba pohlídat.
Když je vody moc
Rostliny sice většinou potřebují vlhký substrát, ale příliš vody je dokáže velmi rychle zahubit. Letos sice mnoho neprší, ale občas se nějaká ta bouřka objeví. Pak je potřeba všechny rostliny v nádobách, které nejsou pod stříškou, zkontrolovat a přebytečnou vodu vylít. V horkých dnech rostliny opatrně zalévejte, nejlépe večer. Hodí se dešťová voda ze sudu. Když ji nemáte, natočte si vodu z vodovodu den předem. Výrazně se tak sníží obsah chloru. Nezapomeňte každé dva týdny na dávku hnojiva.
Když je slunce moc
Velkou chybou je, když dáte pokojovky na špatné místo. Přestože doma dychtivě lapají každý sluneční paprsek, venku je to jinak. Přímý sluneční svit, především v horkých tropických dnech, je pro řadu rostlin běžně pěstovaných doma na parapetu smrtelný. Pobyt na plném slunci zvládají kaktusy, citrusy, juky, dracény, aloe, palmy, agáve. Naopak polostín bude vyhovovat ibiškům, fikusům, interiérovým bonsajím nebo gardéniím. Na letnění se vůbec nehodí africké fialky, bromélie a orchideje. Stín ocení azalky.
Škůdci nespí
Pod širé nebe na letní byt by měly putovat jen rostliny naprosto zdravé a silné. Venku je sice čeká ozdravná kúra, ale kromě toho také stále větší množství škůdců. Nejběžnější jsou mšice, svilušky, molice, ale rád si zobne i některý z lalokonosců. Zdravá a silná rostlina se škůdcům mnohem lépe brání. Během letnění je potřeba rostliny pravidelně kontrolovat. Jinak vám je škůdci zahubí. Preventivně dobře působí například oblíbený kopřivový výluh, na který najdete návod ZDE. Při menším napadení pomůže řepkový olej nebo tabákový výluh. Ten je ovšem potřeba z rostlin pak opláchnout. Při návratu domů rostliny pořádně prohlédněte, ať si nepřinesete škůdce i domů. Dobrým pomocníkem je v takovém případě insekticidní postřik nebo granulát, který působí na více škůdců.