Dáte si rádi chlebíček namazaný burákovým máslem, ale nebaví vás, že do něj většina výrobců dává palmový olej? Tak si ho podle našeho jednoduchého receptu udělejte doma a bez nezdravých přísad.
Jak jsme slíbili, máme pro vás další recept na dobrotu bez palmového oleje. U nás je burákové (arašídové) máslo – Peanut Butter hodně populární. Nejraději jsme měli to z Lidlu, které bylo chutné a vycházelo i ve srovnávacích testech docela dobře. Jenže pak jsme si začali všímat toho, kde všude je přidaný palmový olej. Bohužel je i v tomto produktu a jak se zdá, ve většině ostatních podobných. Při jeho ceně nás to dost naštvalo a navíc jsme stáli před otázkou, zda se vzdát burákového másla navždy. To nikdy! Raději si ho děláme.
Na výrobu másla nepotřebujete žádné zvláštní vybavení. My ho připravujeme v 7 let starém robotu v nádobě na těsto ostrým nožem. Jde to bez potíží.
Nejprve se musíte rozhodnout, jaké arašídy na výrobu použijete. Nejpracnější, ale i nejlevnější je koupit neloupané arašídy, které si sami oloupete. Jedinou nevýhodou je, že především u arašídů prodávaných na váhu hrozí výskyt plísně. Při výběru dejte dobrý pozor.
Když si chcete práci ušetřit, tak při ohledání obalu zjistíte, že pražené a nesolené arašídy jsou většinou s palmovým olejem, což je tak trochu začarovaný kruh. Hodně často se totiž skrývá pod pojmem rostlinný olej, což je nejčastěji mix řepkového a palmového oleje. Proto se můžete do výroby pustit v bio kvalitě. Dvousetgramový sáček bio loupaných a nepražených arašídů vyjde podle prodejce od třiceti do čtyřiceti korun. Dva máte na velkou sklenici domácího arašídového másla, a to se v bio kvalitě stále dost vyplatí.
Recept na domácí arašídové máslo
Potřebujete: 400 g arašídů, polévkovou lžíci medu a čajovou lžičku mořské nebo himalájské soli (ta je výborná, ale počítejte s tím, že méně solí)
Jak na to
1. Neopražené arašídy je potřeba nejprve opražit, aby měly svou charakteristickou chuť. Dejte je na pánev na mírný plamen a stále míchejte. Nebo je lze dát na plech do trouby rozehřáté na 180 °C na deset až patnáct minut.
2. Další bod je stejný pro všechny druhy arašídů. Nasypte je do robota nebo mixeru s ostrým otočným nožem a na dvě minuty pusťte. Nebojte se, že bude nůž rachtat. Arašídy jsou plné oleje a po pár proseknutích ho uvolní a začne se tvořit pomazánka.
3. Když máte, tak jako my, rád crunchy, tedy křupavou variantu, odeberte dvě až tři lžíce nahrubo nasekaných buráků.
4. Do směsi přidejte med, sůl a znovu pusťte robota. Za chvíli začne směs hrudkovatět a bude se lepit na stěny mísy. Shrábněte ji. Mixujte asi 5 minut (podle výkonu motoru), dokud nevznikne hladké a typické vonící máslo. Pak přidejte odebrané nahrubo nasekané kousky a ještě promíchejte. Kdo má rád máslo hlaďoučké, prostě mixuje dohladka.
5. Máslo dejte do dobře vymyté sklenice s uzavíratelným víčkem. Vydrží i dva měsíce, ale to známe jen z doslechu, protože u nás je pryč mnohem rychleji. Když se vám ve sklenici oddělí trocha oleje, buď ho zamíchejte, nebo odeberte třeba do salátu nebo na vaření.
Foto: dishmaps.com, simplyscratch.com