Ani to, že muškáty pomalu ale jistě stěhujete na zimní byt, neznamená, že parapety musí zůstat opuštěné. Když si vyberete správné rostliny, budou okna krásná v každém počasí. A nejen okna.
Bohužel nemám okenní parapety v takovém stavu, aby na nich mohly stát květináče. Ale doháním to na zahrádce, kde jsem si prostor pro všemožné květináče rozšířila tak, že jsem natřela dřevěné palety. Opřené o zeď jsou na hrnkovky a bylinky jako dělané. Už jsme si osadila dva podzimní truhlíky a dnes se chystám na další.
Jednotlivé vyjdou levněji
Na podzimní výsadbu je potřeba rostliny správně vybrat. Samozřejmě že můžete někde koupit hotový už osazený truhlík. Ale když máte v blízkosti slušné zahradnictví, nejlépe takové, kde si rostliny sami pěstují, je lepší koupit je jednotlivě. Rozhodně to vyjde levněji. Při jejich výběru se vyplatí myslet dopředu, protože v chladných měsících bude právě náš připravený květináč v šedi ulice nebo zahrady světlým bodem programu. Záleží na vás, jestli si vyberete rostliny, které mají krásně barevné listy, bobule, nebo letničky, které dokážou být krásné i po zmrznutí.
Jak na to
1.Při podzimní výsadbě platí stejné zásady jako u letních balkonovek. Truhlík by měl mít odtokové otvory, na které položíte kousek střepu z květináče nebo kamínek. Na ně pak patří drenážní vrstva v podobě písku, kermezitu nebo štěrku. Ta zajistí, že přebytečná voda odteče a nebudou hnít kořeny.
2. Do poloviny truhlíku nasypte zahradnický substrát a přidejte dlouhodobé hnojivo. Je dobré k sobě sesazovat rostliny, které mají podobné nároky na půdu. Třeba libavka polehavá, vřesy a vřesovce dávejte do rašeliny nebo substrátu pro rododendrony a azalky.
3. Rostliny rozesaďte s ohledem na jejich výšku a šířku. Když bude květináč na okně, je dobré dát vyšší dozadu a dopředu nižší, půdokryvné nebo převislé. Při osazování nádob, které budou třeba na terase v prostoru, dávejte nejvyšší rostliny uprostřed a kolem menší, aby byl tvar rovnoměrný.
4. Protože se na podzimní výsadbu používá řada rostliny, které nejsou mrazuvzdorné, můžete je dát do větších nádob i s květináčem. Lépe je pak odstraníte a nahradíte třeba na jaře novými. I v zimě je potřeba truhlíky v bezmrazých dnech dobře zalévat, aby mrazuvzdorné rostliny neuschly.
Mrazuvzdorné jsou vřesy a vřesovce, libavka, cesmína, netřesk, malé konifery, brslen, dlužicha, břečťan, kostřava, ostřice, starček
Nemrazuvzdorné jsou krásnohlávek (drátovec), okrasná kapusta, letničkové astry, macešky
foto: Maru