Jak si udělat mini kompostér do bytu za pár kaček z Ikea krabic

Také jste přišli na to, že přírodní hnojivo z kompostu je nad všechna chemická, a chcete si ho vyrobit sami? Mini kompostér vlastní výroby se žížalami můžete mít na balkoně, ve sklepě nebo v komoře.

Květiny, především ty balkonové, potřebují pořádnou dávku hnojiva. Mají kolem sebe jen omezené množství substrátu, ze kterého živiny rychle vyčerpají. I ve městě máte skvělou příležitost, jak si vyrobit velmi kvalitní a zcela ekologické organické hnojivo. Ve vermikompostéru ho z bioodpadu vyrobí žížaly. Hnojivu se říká žížalí čaj a můžete ho používat na hnojení, protože je plný enzymů a cenných látek, které rostlinám pomáhají v jejich výživě, regeneraci i odolnosti.

Co je vermikompostér
Vermikompostér je malý domácí kompostér, ve kterém dochází k rozkladu organického materiálu pomocí žížal. Slovo „vermikompostování“ vychází z latinského vermes – červ, žížala. Tenhle kompostér je ideální pro byty, kde pomůže s likvidací a recyklací odpadu z kuchyně. Postavit ho můžete do temné místnosti jako sklep nebo komora, kde se teplota pohybuje mezi 5 a 25 °C. Žížalám je nejlépe při 20 stupních, raději jim příliš nepřitápějte. Řada lidí má vermikompostér  i na balkoně.

Návod na malý domácí kompostér

Potřebujete – 3 krabice SAMLA i s víky (prodává Ikea), nůž a oscilační pilku, vrtačku, nýtovačku a nýty, silikonové lepidlo, pistoli a netkanou textilii, vrtáky 3 a 5 mm1

Jak na to
1. Dvěma krabicím odřízněte nožičky, aby dobře dosedly na víko další krabice. Nožičky zůstanou jen nejspodnější krabici.

22. Ve víku spodní a prostřední krabice nožem nebo oscilační pilkou vyřízněte středy. Příliš při řezání netlačte. Raději řežte v teple, v chladu jsou víka křehká.

3. Vyříznuté víko spodní a následně i prostřední krabice přiložte zespodu ke dnu prostřední krabice a vyvrtejte díru vrtákem 3mm. 3

4. Silikonovým lepidlem přilepte  víka zespodu krabic nad nimi. Když lepidlo ztuhne, přinýtujte.

45. Víko spodní a prostřední krabice provrtejte vrtákem 5mm po celé ploše, aby žížaly časem mohly prolézat i do vrchních krabic. Do spodní krabice tak bude odtékat „žížalí čaj“. Ve víku vrchní krabice udělejte už jen pár otvorů, aby mohl k žížalkám vzduch.

56. Nakonec krabice ve správném pořadí postavte na sebe a pod víko horní krabice připevněte netkanou folii, aby se do bytu nedostaly z krabic případně mušky.

67. V prostřední krabici připravte žížalám zázemí v podobě namočeného kartonu nebo vrstvy kartonových obalů od vajíček. Když dáte žížaly na místo, můžete je začít krmit. Takže na ně nasypte asi třícentimetrovou vrstvu bioodpadu.
Počítejte, že vermikompostér bude plně fungovat a kompostovat asi po 3 měsících.

earthworm-686593_640Co do vermikompostéru patří a co ne
*Žížaly si pochutnají na všech zbytcích chemicky neošetřeného ovoce a zeleniny, nadrcených skořápkách od vajíček, kávové sedlině a vypořádají se třeba i s papírovými sáčky od čaje nebo s ruličkami od toaletního papíru. Čím menší kousky žížalkám připravíte, tím rychleji je zpracují.

*Jako každý kompost, i ten bytový nesmí vyschnout. Proto když přidáváte více „suchého“ materiálu, vždy ho žížalám navlhčete.

*Žížalám neprospívá maso ani masné a mléčné výrobky. Také buďte opatrní na dávkování, protože v příliš silné vrstvě bioodpadu se jim špatně leze. Přidávejte ho maximálně po 3 centimetrech. Se zeminou raději šetřete a přidávejte jen minimálně. Pokud byste objevili plíseň, ihned ji odstraňte.

Co udělat, když se žížaly přemnoží?
Můžete je nabídnout rybářům nebo třeba kachnám – indickým běžcům. Chybu neuděláte, ani když je vypustíte třeba do záhonu před domem nebo parku.

5-horz

Kde seženete žížaly

vermikompostovani.cz, ekovermes.cz, borsky.cz, kalifornske-zizaly.cz

 

 

Zdroj a foto: Ikea ve spolupráci se společensky prospěšným podnikem KOKOZA