Lámete si hlavu, které květiny kromě obligátních primulek a macešek dát teď do truhlíků, aby je mrazíky neponičily? Máme pro vás tipy na další odolné krásky do květináče i na záhon.
Počasí s námi trochu laškuje a spousta lidí si myslí, že už je ten správný čas vystavit letní květiny v truhlících na okna. Jak by také ne, když už je v hobby marketech i hypermarketech nabízejí. Jenže stačí jedna chladnější noc a můžete jít nakupovat znovu. Varování našich babiček, že před Zmrzlými muži, tedy v polovině května, by se ven choulostivé letničky dávat neměly, není plané. Pokud chcete mít okna pestřejší než jen s maceškami nebo primulkami, které jsou na všech ozdobených oknech v bloku, máme pro vás pár dobrých tipů.
Čemeřice
Hodí se i do polostínu. Ohrozit ji může přemokření substrátu. Pozor, je jedovatá.
Tařice skalní
Žlutá kráska, která kvete od dubna do května. Velmi nenáročná trvalka, která se dobře vyjímá na skalce i v květináči.
Tařička
Nízká trvalka, která se rozrůstá do polštářů. Je vysoká 10 až 15 cm a může být na slunci i v polostínu. Bohatě kvete v květináči i na skalce nebo záhoně.
Sedmikráska zahradní
Oblíbená dvouletka zvládá slunce i polostín. Velmi nenáročnou rostlinu si snadno rozmnožíte oddělením od trsu.
Floxy
Mezi nízkými druhy najdete spoustu variant květenství. Dorůstají jen do dvaceti centimetrů. Snadno si je rozmnožíte dělením trsu. Floxa kvete v dubnu a květnu.
Kamzičník
Vypadá trochu jako žlutá kopretina. Vyšší rostlina se hodí do truhlíků i nádob. Může být i na stinném stanovišti.
Co v dubnu vysít přímo na záhon?
Otužilejší květiny a ty, které vzcházejí pomalu, už můžete vysít přímo do země. Do Zmrzlých většinou nepovyrostou a pak už mrazíky snad nebudou. Mimo jiné to je například slézovka, kosmatec, některé cínie (koncem dubna), astry, letní fialy, slaměnky, náprstník, popínavé fazole nebo topolovky.