Brouzdáte po květinových trzích a hledáte ty správné trvalky na zahradu? Vyberte si bylinky, které budou pro užitek, ale i pro krásu. Víme, které to jsou.
Možná jste při pěstování bylinek za oknem dospěli k názoru, že nevydrží víc než jednu sezonu. Ale není to pravda. Když si správně vyberete bylinkové trvalky a dáte je tam, kde se jim bude dařit, budou vám dělat společnost léta.
Levandule
Poslední léta je to ta nejoblíbenější dekorativní léčivka, která svou krásou i vůni okouzlí snad každého. Při výběru rostliny na záhon si dejte pozor, kde nakupujete. Aby vám prodali mrazuvzdornou odrůdu, která zvládne i pokles pod – 28 °C. Je to Lavandula angustifolia, Řada dalších druhů původně pochází ze severní Afriky nebo Španělska a je potřeba je mít v nádobách a přenést na chladné období do domu. Levanduli vyhovuje slunné stanoviště se sušší hlinko písčitou zásaditou půdou. Podle druhu dorůstají do výšky od 20 do 60 cm. Na zahradu vám přiláká nejen včely, ale i motýly. Na jaře keříky seřízněte na třetinu výšky. Sušená levandule odpuzuje moly, uděláte z ní čaj na zklidnění nebo pleťoovu vodu.
Tymián
Pěstování a využití voňavého tymiánu Podobně jako naše mateřídouška krásně voní. Na zahradu si můžete pořídit řadu nejrůznějších odrůd rozlišených barvou, ale i vůní. Jako je třeba citronový, ze kterého se dá u vařit skvělý čaj.
Tymián je skvělý do polévky, k masu, rybám nebo do nádivky. Když se vám ujme, bude na jednom místě řadu let. Jako Levanduli mu vyhovuje slunné stanoviště a propustná půda. Dorůstá výšky 20 cm a šířky 30 cm. Tymián je dobrý na trávení, pomáhá s odvodněním a mí i dezinfekční účinky.
Šalvěj
Šalvěj se hodí do záhonů i pro nádoby třeba na balkon. Je to rostlina poměrně nenáročná, která dobře zvládá i sucho. Vyhovují jí prosluněná místa se zásaditou a propustnou půdou.
Nejběžnější je léčivá keříčkovitá šalvěj lékařská (Salvia officinalis), která je stejně zdravá jako krásná. Dorůstá 30 až 50 cm se stálezelenými až stříbřitými listy a pěknou kresbou. Po prvním květu ji seřízněte a ona pět pokvete. Od konce srpna už ji ale neseřezáváme, aby dobře přezimovala. Další odrůdy bylinky mohou mít barvu květů bílou, růžovou i červenou. Šalvěj má dezinfekční účinky, je dobrá na trávení, a tak ji kuchaři doporučují přidat k pečení těžkého bůčku nebo jehněčího. Skvělá je u zvěřiny.
Máta
Za svůj comeback na české zahrady vděčí oblibě koktejlu mojito. Ale i bez bílého rumu a třtinové cukru je skvělá. Stačí pár lístků do vody a máte osvěžující nápoj. Když si k pěstování vyberete mátu citronovou, nemusíte ani přidávat citron. I máta má rád slunné stanoviště, propustnou půdu a jinak je velmi nenáročná. Jen pozor na to, že se rychle rozrůstá a má ve zvyku vystrnadit sousedy, Zabráníte tomu tak, že ji vysadíte do větší nádoby, a tu pak teprve dáte do záhonu, nebo jí třeba plechovými mantinely vytyčíte místo. Nový čaj je dobrý na zažívání a navíc zabrání zápachu z st. jen pozor na mandelinku mátovou, která se v poslední době začíná objevovat na porostech. Jak si s ní poradit, najdete ZDE.
Meduňka
Nálev ze sušené nebo čerstvé meduňky je skvělý na uklidnění nervů i žaludky. Sušené listy poslouží do koupele, která pomůže při bolestech hlavy nebo s mastnou pletí. I meduňka má občas tendenci se rozrůst příliš. Když má tak 30 a víc centimetrů, jednoduše ji v létě přistřihnete asi 10 až 15 cm nad zemí. Svažte ji do svazků a usušte ve stínu. Stejně jako dříve popsané bylinky potřebuje slunné stanoviště a propustnou půdu.
Pažitka
Lidově řečeno šnytlik patří do rodu česneku. Má typickou ostrou chuť a voní trochu po cibuli. Kromě toho, že je nasekaná skvělá na chlebu s máslem nebo vařených bramborách také krásně růžově kvete. Je velmi nenáročná a v podstatě rostě sama. Potřebuje jen slunné stanoviště a lehčí půdu. Můžete ji přihnojit zralým kompostem. Celé listy se na zmrazení příliš nehodí. Ale můžete ji nasekat a zabalit třeba do kousku alobalu nebo nechat zamrazit do kostky ledu, kterou pak rovnou hodíte do dovařené polévky.