7 tipů pro božsky lahodný cheesecake

Ještě před pár lety jsme si při překladu ‚sýrový dort‘ klepali na čelo a dívali se na něj nedůvěřivě. Záhadný cizinec cheesecake nás ale rychle donutil změnit názor a dneska už si bez něj život nedovedeme představit! A jak dosáhnout toho, aby se každé sousto úžasného dezertu rozplývalo na jazyku?

ID-100287148

1 Lehká ruka je základ! Všechny ingredience na náplň míche jte zlehka, jen tak, jak je nezbytně nutné, aby se spojily a vytvořily hladkou hmotu. Přehnaným šleháním by se nám v náplni vytvořilo příliš mnoho bublinek.

2 Pět minut k dobru! Až na sušenkový základ nalijete náplň, nechte formu pár minut v klidu odpočívat a vy si třeba pokliďte linku. Nežádoucí bublinky, které se do hmoty při šlehání přece jen dostaly, mezitím ´vyšumí´.

3 Dusná atmosféra! Cheesecake není žádný suchar – nebo by tedy rozhodně neměl být! Než dáte koláč do trouby, na mřížku o patro níž usaďte pekáček s horkou vodou. Postará se o správně vlhké klima, předejte tvorbě žmolků a upečený dezert bude báječně vláčný.

4 Držte se klasiky! Cheesecake je jedním z dezertů, kterému moderní vymoženosti nesvědčí. Knoflíkem trouby proto otočte na klasický pečicí program – horkovzduch by sýrovou hmotu zbytečně vysušil a my přece chceme, aby se koláč rozplýval na jazyku.

5 Buďte trpěliví! Potlačte zvědavost i nutkání každých pět minut nakouknout do trouby a zjišťovat, jaký je stav. Minimálně půl hodiny nechte cheesecake svému osudu. Otevřením trouby v první půlce pečení zbytečně riskujete, že vám koláč ´spadne´.

6 Dejte mu čas! Vyndat hotový koláč z trouby a ještě horký ochutnat – tak to je v tomto případě také zapovězeno. Cheesecake je citlivka a náhlý teplotní šok by mohl způsobit jeho prasknutí. Jakmile je dopečený, vypněte troubu, dvířka pootevřete tak na 5 cm a nechte koláč zvolna, zhruba takové dvě hodinky chladnout uvnitř.

7 Na noc do chládku! Pokud máte možnost, vychladlý koláč přikryjte alobalem a nejlépe do druhého dne ho nechte uležet v lednici. Dokonalé konzistence dosáhne po 12 hodinách (ale chápeme, že odolávat pokušení tak dlouho někdy prostě není v lidských silách :-)).

Na úplný závěr můžete vršek potřít vrstvou zakysané smetany ochucené 2 lžičkami citronové šťávy a 1 lžičkou moučkového cukru, nebo ho po newyorském způsobu dotáhnout k dokonalosti jahodami. Cheesecake si ovšem notuje i s čokoládovou krustičkou či ovocným přelivem. Je božský v každé variantě – a právě proto ho milujeme!

 

Co se nám osvědčilo:
– Američané na přípravu používají zásadně cream cheese, např. Philadelphii.Pokud do ní nechcete investovat, nebojte se přizpůsobit ingredience domácím podmínkám. Nám se osvědčila trojkombinace mascarpone-lučina-v papíru balený tvaroh.

– Cheesecake stojí za hřích, o tom není sporu. Nemusíte ale hřešit víc, než je nezbytně nutné. Z obvykle doporučovaných 250 g cukru v náplni klidně trochu uberte, pořád bude sladká až až.

– Když vás tlačí čas, vyřešte to nepečenou variantou: v náplni vynechejte vajíčka , tvaroh a mascarpone smíchejte s našlehanou šlehačkou a dvěma tabulkami rozpuštěné, zchladlé bílé čokolády. Stačí dát do lednice a nechat přes noc ztuhnout. Za nás ale vede pečená klasika.

Základní recept

200 g drcených sušenek
100 g rozpuštěného másla
600 g smetanového sýru
1 zakysaná smetana
250 g moučkového cukru
3 vejce
nastrouhaná kůra z 1-2 citronů
1,5 lžíce citronové šťávy
1 lžička vanilkové esence

Sušenkovou drť spojíme rozpuštěným máslem a namačkáme do dortové formy o průměru 21-24 cm. Sýr ušleháme se smetanou, cukrem, citr. šťávou a kůrou, esencí a postupně přimícháváme vejce. Směs nalijeme do formy a pečeme na 180 °C cca 15 minut, potom teplotu stáhneme na 150 °C a pečeme dalších 40 minut.

 

 

Foto: Sira Anamwong/FreeDigitalPhotos.net