5 potravin, které je nutné před požitím umýt a 5 potravin, které byste před vařením mýt rozhodně neměli

Všichni jsme již od dětství naučeni, že je potřeba vše před vařením důkladně umýt, ale jen málokdo ví, že existují potraviny, které byste oplachovat rozhodně neměli. Mytí určitých potravin podporuje šíření bakterií.

Nikdy nemyjte!

Tyto potraviny byste neměli nikdy omývat vodou. Podívejte se proč.

Vejce

Zvláštní látka je často aplikována na vejce, neboť chrání vejce před kontaminací bakteriemi. Voda ničí tuto ochranu, takže byste neměli vajíčka vařit.

Kuře

Bakterie na čerstvém kuřeti jsou pro naše zdraví velmi nebezpečné. Nejznámější ze všech je salmonelóza. Mnoho lidí si myslí, že umývání kuřete před vařením pomáhá vyřešit tento problém, ale není to pravda. Když umyjete kuře, voda, kterou používáte, pomáhá rozšířit bakterie do rukou a do kuchyňského dřezu.
Pokud začnete vařit hned, všechny bakterie zemřou. Podle nejlepších kuchařů je lepší vařit kuřata dvakrát: po prvním ohřátí vody byste měli vyměnit vodu a poté pokračovat ve vaření.

Maso

Stejně jako kuřecí maso byste neměli umývat ani jiné čerstvé maso (hovězí, vepřové, telecí, jehněčí), protože umývání pomáhá bakteriím šířit se do kuchyňského dřezu a rukou. Můžete se zbavit bakterií vysokými teplotami.
Tip! Před vařením používejte ubrousky, abyste odstranili šťávu z povrchu masa. Poté si mýdlem a teplou vodou umyjte ruce.

Těstoviny

Je těžké říct, kdo si myslel, že je dobré umýt těstoviny. Kuchaři si myslí, že umývání těstovin by mělo být nezákonné, protože voda odstraňuje škrob, který pomáhá vstřebávat omáčku efektivněji.
Těstoviny můžete umýt až po vaření, pokud je chcete použít v salátu.

Houby

Nikdy byste neměli dlouho držet houby pod vodou, nebo je hodně namáčet. Velmi dobře totiž absorbují vodu. Je lepší je rychle opláchnout a vysušit papírovým ručníkem. Měli byste to udělat jen před vařením. Jinak se zkazí a ztratí svou pružnost.

Vždy umývejte!

Naopak tyto potraviny byste před použitím určitě umýt měli.

Ovoce a zelenina s jedlou slupkou

Pokud uvidíte, že jsou ovoce a zelenina s jedlou slupkou čisté a lesklé, neznamená to, že je doma nemusíte umývat. To určitě musíte.
Nepoužívejte však mýdlo. Prostě usušte potravinu papírovou utěrkou, nebo ubrouskem po „studené sprše“.

Cínové plechovky

Bakterie se díky víku nemohou dostat dovnitř. Ale určitě to udělají, pokud plechovku dobře neopláchnete, než ji otevřete.

Ovoce a zelenina s nepoživatelnou slupkou

Bez ohledu na to, jak dobře slupku oloupeme, bakterie ze slupky se dostanou do jedlých částí. To je důvod, proč byste měli vždy omýt banány, melouny, vodní melouny a jiné ovoce a zeleninu s nejedlou slupkou, než je budete jíst.

Ořechy

Vždy je třeba ořechy kvalitně opláchnout, i když jsou vyloupané. Nikdy nevíme, kde byly skladovány a jak byly přepravovány. Kromě toho umývání Vám pomáhá se zbavit kyseliny fytové, kterou obsahují čerstvé ořechy. Používá se k ochraně oříšků před parazity, ale může také poškodit lidské tělo.

Sušené ovoce

Tento druh jídla je považován za jeden z nejšpinavějších. To platí zejména pro ovoce, které se prodává vážené. Dokonce i když jste si koupili sušené ovoce v hezkém balení, musíte ho nejprve umýt, nebo dokonce namočit na několik hodin.